Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Financial Times: USA sa čoskoro stanú najväčším ťažbárom ropy a plynového kondenzátu

Americká produkcia ropy a súvisiacich kvapalných látok ako etán bola v júni vyrovnaná s produkciou Saudskej Arábie. Rovnako sa tak stalo v auguste, pričom objem americkej produkcie podľa Medzinárodnej energetickej agentúry činil 11,5 milióna barelov denne. Americká produkcia sa pritom ďalej rozvíja a Saudskú Arábiu by podľa FT mohla predbehnúť tento alebo budúci mesiac.

Rijád ale zdôrazňuje svoju kritickú rolu na trhoch s ropou a to, že je stále schopný zvýšiť svoju produkciu v prípade potreby vyvážiť ponuku a dopyt o 2,5 milióna barelov denne.

Prvenstvo v ťažbe ropy a ultraľahkého plynového kondenzátu už toto leto Spojeným štátom priznala banková spoločnosť Bank of America. Podľa nej sa USA vďaka mohutným investíciám do ťažby bridlicových ložísk stali najväčší ťažbárom ropy a plynového kondenzátu už v prvom štvrťroku 2014, čím predstihli Rusko aj Saudskú Arábiu.

IEA vlani v novembri predpovedala, že USA tieto krajiny v produkcii ropy predstihnú v roku 2015.

Podobu amerického energetického sektoru zmenila „bridlicová revolúcia“ spolu s vývojom technológie hydraulického štiepenia a horizontálnych vrtov. Predovšetkým v Texase a Severnej Dakote to umožnilo dobývanie ropy z polí, ktoré sa dlho považovalo za neefektívne.

Využitiu týchto kapitálovo náročných techník napomáhajú aj vysoké ceny ropy, čím sa aj táto ťažba stala ziskovou.

Na prednom postavení Ameriky v produkcii ropy sa podieľa vyššia výroba kvapalín oddeľovaných od zemného plynu ako etán a propán, ktoré sa často používajú ako východzie suroviny v petrochemickom priemysle.

 V ťažbe samotného „čierneho zlata“ USA v auguste ďalej zaostávajú za Saudskou Arábiou a Ruskom, podotkol FT. V tom by ich Spojené štáty mohli dostihnúť do konca tejto dekády.

Očakáva sa, že podiel tekutých palivá z dovozu na spotrebe v USA budúci rok klesne na 21 %, pričom v roku 2005 pokrývali až 60 % spotreby.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.