Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Autor: energia.sk
11. septembra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Fico: Štát by mohol v elektrárňach dokúpiť len 17 % akcií

Predseda vlády vo štvrtok na tlačovej konferencii uviedol, že minister hospodárstva v krátkom čase predloží prepracovanú analýzu výhod a nevýhod odkúpenia 66 % akcií talianskeho Enelu alebo vstupu SR ako štátu do portfólia akcionárov.

„Sú aj iné riešenia. Napríklad, že by sme nešli do kúpy 66 % ale usilovali sa len o kúpu 17 %,“ povedal Robert Fico.

Spolu so súčasnými 34 % by štát získal väčšinu akcií aj kontrolu nad elektrárňami, „Ale na to potrebujeme nájsť partnera, ktorý by mal záujem o 49 % v elektrárňach,“ dodal.

Filozofiou vlády zostáva posilniť pozíciu štátu v energetickej oblasti všade tam, kde sa dá.

„Ak to bude pre nás výhodné a budeme mať na to finančné zdroje, tak sa pokúsime minimálne navýšiť podiel SR ako akcionára v elektrárňach,“ zdôraznil Fico.

Náročná práca s holdingom

Vyjadril sa aj k možnosti vzniku štátneho energetického holdingu, ktorú o ktorej deň predtým hovoril minister Pavol Pavlis. Združovala by podiely štátu v rôznych energetických firmách. Špekuluje sa už aj o tom, že na jeho čele by mohol stáť bývalý šéf rezort hospodárstva Tomáš Malatinský.

Fico poukázal na podiely štátu v distribučných spoločnostiach, ktoré označil za „zlaté vajíčka“, kde manažérsku kontrolu držia menšinoví zahraniční akcionári RWE Group, EPH a E.ON.

„Všetky tieto podiely z distribučiek, Slovenských elektrární, SPP, Transpetrol by sme dali do jedného holdingu, ktorý by bol mimoriadne silnou finančnou a hospodárskou entitou, ktorá by mala možnosť financovať oveľa väčšie projekty,“ vysvetlil Fico.

Takýto holding by tiež ľahšie dostal k úverom, pričom by sa štát mohol vyhnúť ústavnému zákonu o rozpočtovej zodpovednosti, ktorú parlament schválil v roku 2011.

Premiér dodal, že na tejto myšlienke sa pracuje. „Ale je to pomerne náročná robota dať dohromady všetky tieto aktíva,“ doplnil.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.