Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. januára 2011 Ostatné od Energia.skTASR

Fico: Správanie vlády v oblasti regulácie cien energií je trestuhodné

Opozičná strana Smer-SD podľa svojho predsedu Roberta Fica s „veľkým znepokojením“ sleduje, ako sa správa súčasná vláda v oblasti regulácie cien energií: „Považujeme za trestuhodné, ak sme zistili, ako sa vláda stavia k cenovým návrhom na rast cien plynu pre domácnosti v roku 2011,“ uviedol včera na tlačovej konferencii. Reagoval tak na informácie, že štát dal ako akcionár SPP súhlas cenovému návrhu, ktorým by sa zaviedlo dodatočné zvýšenie cien plynu pre domácnosti a výrobu tepla o 13,4 %, resp. 14 % v tomto roku 2011.

„Pravicová vláda Ivety Radičovej sa dôsledne drží filozofie, že prednosť majú záujmy sprivatizovaných monopolov, až potom na poslednom mieste sú záujmy verejnosti a rodín. Inak sa nedá vysvetliť rozhodnutie MH, že podporí podanie odvolania proti rozhodnutiu ÚRSO,“ myslí si Fico.

Fico: Pomôžeme ÚRSO rozhodnúť sa správne

„V tomto duchu budeme iniciovať aj rokovanie s radou a ÚRSO, ponúkneme maximálnu súčinnosť a svoje odborné kapacity, aby sme pomohli úradu, ak prijme našu pomoc, aby odvolanie, ktoré podala vláda, bolo definitívne zamietnuté a nedošlo k takémuto drastickému nárastu ceny plynu a tepla,“ zdôraznil Fico.

Jahnátek: „SPP hrá žolíka“

Podľa exministra hospodárstva a poslanca Smeru-SD Ľubomíra Jahnátka nevyužíva ministerstvo kompetencie, ktoré v oblasti regulácie cien má a iba sa prizerá rôznym pokusom SPP o zvyšovanie cien. „Počas štyroch rokov vo funkcii ministra som nadobudol presvedčenie, že SPP hrá žolíka, z času načas ponúkalo rôzne návrhy na zvyšovanie cien plynu a s touto taktikou pokračovali aj v roku 2010 po zmene vlády.“

„SPP skúša, pri akej cene sa mu podarí navýšiť konečnú cenu pre spotrebiteľa, urobilo pritom osem pokusov, od 7 do 33 %. Nakoniec sa zachytili na 14 %. Ministerstvo hospodárstva nevyužíva svoje kompetencie ako účastníka cenového konania a nedalo žiadnu informáciu verejnosti, ako tieto cenové návrhy posúdilo, či boli alebo neboli adekvátne,“ dodal Jahnátek.

TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.