Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
fico 2 (SITA)
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Premiér SR Robert Fico. Zdroj: SITA/Marián Peiger
11. apríla 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Fico: Spätný nákup akcií SPP si nemôžeme dovoliť

Slovensko nemá podľa predsedu vlády Roberta Fica v súčasnosti prostriedky na spätné odkúpenie minoritného 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP). Ten chce predať konzorcium Slovak Gas Holding, ktoré kontrolujú firmy E.ON Ruhrgas a GDF Suez. „Keby štát mal toľko peňazí toľko, koľko bude stáť 49-percentný podiel, tak by to štát mal kúpiť naspäť,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády premiér.

Premiér chce zaviesť stabilitu do cien plynu na Slovensku

Robert Fico sa chce pri predaji minoritného podielu SPP zamerať aspoň na otázku, či by štát nemohol získať v predstavenstve ako väčšinový akcionár naspäť manažérsku kontrolu. „My nevieme predaju zabrániť, pretože tieto akcie má akcionár plne k dispozícii a môže nimi plne disponovať. Za určitých podmienok si však viem predstaviť, že by sa štát mohol právne uchádzať o väčšinu v predstavenstve, lebo táto väčšina mu patrí. Veď je to nezmysel nonplus ultra, ak štát má 51 % akcií podniku a nekontroluje podnik,“ konštatoval.

Z tohto dôvodu chce Fico „tvrdo“ presadzovať prijatie zákona na zmenu kompetencií pri tvorbe cien z predstavenstva na valné zhromaždenie. „Vtedy vieme zabezpečiť aj stabilitu cien plynu na Slovensku,“ dodal s tým, že dnešné nastavenie zaťažuje aj samotný Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý v dvojmesačných intervaloch dostáva od SPP nové návrhy na ceny.

Fico uviedol, že štát bude pozorne sledovať aj vývoj predajnej ceny. „Myslím si, že Nemci a Francúzi už majú doma svoje peniaze. Ak si zrátate dividendy, zisky, tak sa dá povedať, že to, čo zaplatili za SPP, sa im pomaly vrátilo domov a k tomu ešte raz navyše dostanú bonus v podobe ceny,“ upozornil. Opätovne zopakoval, že štát by mal akcie v SPP odkúpiť, avšak na to nemá potrebné financie.

Rokovania a záujem o kúpu minoritného podielu slovenských plynární už potvrdili dvaja akcionári českej energetickej skupiny EPH Daniel Křetínský a Petr Kellner. Ako uviedol koncom marca český podnikateľ Křetínský, ktorý vlastní 20-percentný podiel EPH, výsledok rokovaní o kúpe slovenských plynární by mal byť známy do troch mesiacov. Podľa Kellnera, ktorý vlastní 40 % akcií EPH, je prípadná dohoda o kúpe podielu SPP ešte ďaleko. „Sme vo fáze dohovárania s predávajúcim, teda s firmami E.ON Ruhrgas a GDF Suez. Musí to prejsť zložitým schvaľovaním, ešte nič nie je hotové,“ uviedol v utorok v rozhovore pre český denník MF Dnes Kellner.

SPP, v ktorom má slovenská vláda 51-percentný podiel, je hlavným dodávateľom zemného plynu na slovenskom trhu. Za rok 2010 SPP vykázal čistý zisk 443 mil. eur pri tržbách 2,67 mld. eur. Český konglomerát EPH, v ktorom 40-percentný podiel drží aj investičná skupina J&T, tvorí viac ako 20 firiem, ktoré podnikajú vo výrobe elektriny, tepla a v obchode s elektrinou.

Zdroj: SITA, TASR, energia

Ilustračná snímka: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.