Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fico (SITA)
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Robert Fico na tlačovej konferencii Foto: SITA/Jozef Jakubčo
17. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Fico: Regulátor ochránil ľudí pred „nenažratosťou SPP“

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ochránil peňaženky ľudí, lebo pripustil len 7 % zdraženie ceny plynu, tak tvrdí bývalý predseda vlády a predseda opozičnej strany SMER-SD Robert Fico: „Ak Slovenský plynárenský priemysel (SPP), a.s., aj za pomoci vlády SR, pretože vláda úplne opustila regulačnú politiku, navrhoval zvýšiť ceny plynu o 30 až 40 % a regulačný úrad to udržal na 7 %, tak treba poďakovať regulačnému úradu, že zachránil peňaženky ľudí,“ uviedol včera (16.6.) v Levoči.

„Nenažratosť SPP a akási bezvedomosť vlády by určite spôsobila v praxi, že to zdraženie mohlo byť podstatne vyššie,“ doplnil. ÚRSO včera oznámil, že od 20. júla 2011 sa ceny plynu pre domácnosti v priemere zvýšia o 6,92 % a ceny plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti vzrastú o 9,37 %.

Miškov: Fico dokazuje svoj plyv v ÚRSO

„Pán Fico sa týmto bezostyšne priznal, že stále politicky ovláda kvázi nezávislý regulačný úrad. Ak teda prídu ľuďom domov zvýšené účty za plyn, vedia teraz, komu za to môžu vďačiť,“ reagoval na vyjadrenia predsedu Smeru-SD minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS).

Holjenčík: Ďalšie zdraženie nepredpokladám

Podľa šéfa regulačného úradu je ďalšie zvyšovanie ceny plynu málo pravdepodobné. „Žiadne ďalšie zdraženie už nepredpokladáme, ak nedôjde k nejakým nepredvídaným výkyvom na trhu. Bude len tento jeden termín. SPP požadoval zvýšenie cien v dvoch termínoch, my sme rozhodli iba o jednom termíne,“ spresnil na včerajšej tlačovej konferencii šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík.

SPP: Aj po zdražení predávame so stratou

„Nové ceny plynu pokryjú iba časť nákladov SPP, ktoré sú spojené s dodávkou plynu pre regulované segmenty. To znamená, že aj v roku 2011 spoločnosť očakáva v regulovaných segmentoch stratu,“ uvádza spoločnosť SPP vo svojom tlačovom vyhlásení k rozhodnutiu regulátora. Podľa hovorcu SPP Ondreja Šebestu, firma predávala domácnostiam zemný plyn so stratou aj v minulom roku: „V roku 2010 dosiahla strata v regulovaných segmentoch dodávky plynu viac ako 70 mil. eur, čo potvrdil aj nezávislý audítor vo svojej správe.“

Tradičný dodávateľ navrhol zvýšenie cien plynu pre domácnosti 6. mája 2011 v dvoch krokoch – od 15. júla a od 1. septembra. Svoje návrhy odôvodňoval vývojom kľúčových ukazovateľov vstupujúcich do nákupnej ceny plynu.

Alternatívni dodávatelia: Situáciu analyzujeme

„Situáciu analyzujeme a vyjadríme sa, ak sa rozhodneme pre ďalšie kroky. Momentálne vieme povedať, že naša cenová politika bude reflektovať situáciu na svetových trhoch,“ povedal vo vyhlásení pre energia.sk Miroslav Kulla, konateľ spoločnosti RWE Gas Slovensko. Doplnil, že firma bude i naďalej klientom garantovať konkrétnu dohodnutú percentuálnu úsporu, a to aj v prípade zvýšenia cien.

O stanovisko k rozhodnutiu regulátora a s otázkou na prípadné kroky pri úprave cenníka požiadal portál energia.sk alternatívneho dodávateľa ČEZ Slovensko: „Našu reakciu na schválenie zvýšenia cien plynu Úradom pre reguláciu sieťových odvetví pre spoločnosť SPP musíme interne zvážiť. Rozhodnutie oznámime v najbližších dňoch,“ reagoval Igor Nagy, konateľ spoločnosti. ČEZ Slovensko je spoločnosť, ktorá deklarovala pri vstupe na trh, že cenu svojich dodávok zemného plynu bude odvádzať referenčne od cenníka tradičného dodávateľa SPP.

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.