Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplaren
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Eflon (licencia Creative Commons)
10. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Fico: Privatizáciou teplární zdražie cena tepla o pätinu

Opozičná parlamentná strana Smer-SD odmieta privatizáciu štátnych teplárenských spoločností. „Žiadna privatizácia na Slovensku neprebehla bez toho, aby sa nezvyšovali ceny služieb, ktoré takéto sprivatizované podniky ponúkajú,“ uviedol včera (9.2) na tlačovej konferencii predseda strany Robert Fico.

Teplo zdražie o 20 %, varuje Fico

„Slovenská verejnosť, ktorá žije v mestách, kde tieto teplárne dodávajú teplo, sa musí pripraviť na to, že cena tepla v budúcnosti pôjde hore minimálne o 20 %. Je to preukázateľne daň, ktorú bude musieť zaplatiť vláda Ivety Radičovej za to, aby sa investorom okamžite vrátilo to, čo vložili do kúpy teplárenských spoločností,“ zdôraznil.

Smer-SD podľa Fica principiálne odmieta privatizáciu teplární, pretože „je to nezmysel, je proti ľuďom“. Pripomenul, že predsedníčka vlády SR Iveta Radičová pred parlamentnými voľbami v roku 2010 v otázke neprivatizácie klamala, keď vyhlasovala, že „my nemáme v pláne privatizovať, toto chcem prehlásiť a vyhlásiť“. Fico obvinil vládnu koalíciu z toho, že organizuje privatizáciu len preto, aby „si nabalili vrecká“. „Iný zmysel to nemá,“ dodal.

Vláda rozhodla, teplárne sa budú privatizovať

Vládny kabinet SR sa včera (9.2.) dohodol na privatizácii teplárenských spoločností vo vlastníctve štátu. „Odporučili sme predsedníčke Výkonného výboru Fondu národného majetku (FNM), aby v spolupráci s rezortmi hospodárstva a financií pripravili návrh postupu privatizácie,“ uviedol po rokovaní vlády minister financií Ivan Mikloš.

Podľa Mikloša existuje vo vláde v otázke privatizácie teplární zhoda. „Budeme ich privatizovať súťažou, budeme hľadať strategických investorov. Zatiaľ nie je zhoda v tom, aký bude ich podiel, ale bude to najmenej 51 %. Materiál, o ktorý sme požiadali, má dať návrh, koľko presne to má byť a či tam má byť prípadná participácia samospráv,“ priblížil Mikloš.

Mikloš: Teplárne hospodária neefektívne

Doterajší vývoj podľa Mikloša ukázal, že hospodárenie štátnych teplární nebolo celkom efektívne. „Niektoré teplárne sú v zisku, ale do značnej miery len vďaka predaju emisií. Niektoré z nich sú napriek tomu stále v strate,“ zdôraznil.

Porovnaním očakávaného výnosu z predaja 100 % majetkových podielov oproti očakávanému dividendovému výnosu je výhodnejší predaj majetkových účastí v teplárenských spoločnostiach strategickému investorovi. Vyplýva to z Analýzy ekonomickej výhodnosti držania akcií s cieľom príjmu z dividend alebo predaja akcií.

Odhadovaná trhová hodnota teplárenských spoločností by sa mohla podľa analýzy v súčasnosti pohybovať na úrovni 160 až 200 miliónov eur. Priemerný celkový ročný dividendový výnos za všetky teplárne v rokoch 2002 až 2010 dosiahol hodnotu 4,2 milióna eur.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.