Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. januára 2013 Jadrová energia od Energia.skTASR

Fico: MH SR musí vláde do konca januára 2013 predložiť správu o dostavbe EMO

„Môžem potvrdiť, že do 31. januára 2013 musí predložiť minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský (nominant Smer-SD) na rokovanie vlády SR dokument, ktorý bude presne definovať, v čom tkvie problém meškania spoločnosti ENEL pri dostavbe 3. a 4. bloku elektrárne v Mochovciach. Nechcem to v tomto okamihu komentovať, pretože by som musel byť veľmi osobný,“ uviedol premiér.

„Nie som nadšený z toho, že pri dostavbe v Mochovciach je také meškanie, aké je. Nebudem to teraz komentovať, pokiaľ ide o dôvody. Chcel by sa však spýtať, prečo sa tejto záležitosti nevenovala predchádzajúca vláda. My sme chodili pravidelne na kontrolné dni a aj teraz sa zaujímame,“ zdôraznil.

Upozornil na to, aby vo verejnosti nevznikal dojem o tom, že Mochovce stavia štát. „Elektráreň Mochovce dokončuje spoločnosť Slovenské elektrárne (SE), v ktorej je absolútnym, majoritným majiteľom talianska spoločnosť ENEL. Za dostavbu Mochoviec teda zodpovedá talianska spoločnosť ENEL,“ podčiarkol.

O tom, že dostavba 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce sa vyvíja neuspokojivo, informoval premiér Robert Fico aj 19. decembra 2012. „Vláda SR dnes prijala ústnu informáciu z rezortu hospodárstva, ktorú prezentoval štátny tajomník MH SR Dušan Petrík o tom, v akom neuspokojivom stave je dostavba 3. a 4. bloku atómovej elektrárne v Mochovciach. Naozaj musíme vzniesť závažné výhrady voči spôsobu, akým talianska spoločnosť ENEL riadi tento proces,“ spresnil vtedy šéf exekutívy.

„Keby som mohol, tak Slovenské elektrárne Talianom zoberiem. To je asi najsprávnejšia cesta, ktorú by sme mohli urobiť. Ale jednoducho sa to nedá. My dnes znášame dôsledky hlúpej privatizácie, či to bolo SPP, či Slovenské elektrárne. Prakticky celá privatizácia bola urobená tak zle, že dnes za to platíme obrovskú cenu. Štát má v SE 34 % a naše možnosti sú ohraničené 34 %. Posledné mesiace sme si dávali dohromady informácie a s hrôzou sme zistili, že stavba EMO34 mešká pomaly 2 roky. Keby bola možná reprivatizácia, tak nezaváhame ani sekundu,“ dodal 19. decembra minulého roka predseda vlády.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.