Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. novembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Fico: Dohoda o plynovode Nord Stream 2 nie je s kostolným poriadkom

Poznamenal, že rozšírenie súčasného plynovodu Nord Stream ohrozuje súčasné príjmy Slovenska z tranzitu ruského plynu do Európy. Zároveň obchádza Ukrajinu. „Treba sa k tomu postaviť racionálne a dať nabok emócie. Verím, že sa nájde riešenie, ktoré nebude ohrozovať dobré myšlienky Energetickej únie a členské krajiny, ktoré prepravujú plyn z Ruska do Európy, a rovnako ako Energetickú bezpečnosť Ukrajiny,“ dodal.

Potvrdil, že Slovensko plne súhlasí s myšlienkou Energetickej únie, ale pri zachovaní suverénneho práva členských krajín na tvorbe energetického mixu.

Počas svojho predsedníctva v EÚ v druhej polovici budúceho roka bude SR intenzívne podporovať ďalšie prehlbovanie hospodárskej a menovej únie.

Šefčovič konštatoval, že Nord Stream 2 vyvoláva viaceré otázniky vzhľadom na to, že súčasná kapacita na prepravu plynu z Ruska do Európy sa využíva iba na 50 percent. Upozornil, že projekt takéhoto rozsahu musí rešpektovať európske právo tak pre oblasť verejného obstarávania, ako aj environmentálnej legislatívy. „Zo strany Nemecka aj Ruska zazneli signály, že si uvedomujú dôležitosť zachovania tranzitu plynu do Európy cez Ukrajinu,“ dodal Šefčovič.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe fotoreportáž, videozáznam a zvukový záznam.

Er ed

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.