Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. novembra 2016 Jadrová energia od Energia.skTASR

Fico chce spolupracovať s Bieloruskom v oblasti jadrovej energetiky

S bieloruským premiérom Andrejom Kobjakovom rokoval okrem iného aj o vzájomnej spolupráci v tejto oblasti. „Päťdesiat percent elektrickej energie na Slovensku sa vyrába z jadra. A my si ani technicky a ani investične nevieme predstaviť, že by tento objem bol nahradený napríklad veternými elektrárňami,“ uviedol slovenský premiér.

Zdôraznil, že Slovensko je iniciátorom tzv. jadrového fóra v EÚ. „V spolupráci s Českou republikou, ktorá je rovnako ako Slovensko hostiteľom, vytvárame platformu na veľmi častú a živú diskusiu o jadre. Bola by chyba, pokiaľ by dve krajiny ako Slovensko a Bielorusko s takýmto objemom poznatkov a skúseností z atómovej energetiky nespolupracovali. A nehovorili sme vo všeobecnosti, hovorili sme o konkrétnej spolupráci,“ konštatoval premiér Fico.

Bieloruský premiér uviedol, že Slovensko a Bielorusko majú veľmi dobrú perspektívu spolupráce v oblasti energetiky. Bielorusi podľa neho vyjadrili záujem o slovenské skúsenosti, pokiaľ ide o riadenie atómovej energetiky a tak isto aj pri príprave odborníkov v atómových elektrárňach.

„Okrem iného sme diskutovali o možnosti účasti slovenských odborníkov, ale aj investorov pri výstavbe malých hydroelektrární. Ide o dva konkrétne projekty, ktoré budeme spolu so slovenskou stranou dopracovávať a veríme, že ich dokážeme aj zrealizovať,“ dodal bieloruský premiér.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.