Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterny park - more - istock
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Veterný park na mori (Foto: Istockphoto.com / licencia pre energy online
18. januára 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Farooq Abdullah: Obnoviteľná energia je budúcnosť ľudstva

India patrí medzi prvých päť krajín na svete, ktoré najviac využívajú energiu z OZE.  Investujeme do obnoviteľných zdrojov energie i čistých technológií, no vo výskume musíme pokračovať i naďalej. Momentálne získavame z OZE 22.000 MW energie, čo predstavuje 11 % celkovej vyprodukovanej kapacity v krajine, v energetickom mixe predstavujú OZE 5 %. Za posledných 5 rokov sme zaznamenali takmer 400 % nárast.

Význam obnoviteľných zdrojov sa neustále zvyšuje a v súčasnosti dochádza k posunu od využívania tradičných zdrojov smerom k OZE. Za ďalších 10 rokov by sa úloha alternatívnych zdrojov mohla zvýšiť natoľko, že by mohli  úplne nahradiť fosílne palivá.

Obnoviteľné zdroje energie si už vytvorili priestor v distribučných sieťach. Badáme však zvyšujúci sa záujem o OZE zo strany zo vzdialených indických dedín. Prostredníctvom distribučnej siete tak dokážeme napojiť tisíce vzdialených dedín. Zlepšuje sa tak prístup obyvateľstva k energiám a to predstavuje silu, ktorá ženie technologický pokrok a výskum neustále vpred.

Energia z obnoviteľných zdrojov má výhodu väčšej flexibility prostriedkov distribuovaného energetického systému. Preto sa vyžadujú neustále investície, aby došlo k zvýšeniu ich účinnosti a zníženia nákladov. Hlavnou výzvou v oblasti obnoviteľných zdrojov energie je pre nás snaha znížiť ich jednotkové náklady. India sa preto snaží čo najviac podporovať úspory z rozsahu, domáci výskum a vývoj technológií. India má totiž silnú základňu vo výskume a vývoji všetkých obnoviteľných zdrojov energie. Do úvahy treba brať aj rozvíjajúce sa IT technológie, ktoré umožnia zvýšiť efektivitu riadenia.

K problematike OZE sa vyjadril indický minister pre nové a obnoviteľné zdroje energie Farooq Abdullah počas svetového kongresu The World Future Energy Summit 2012, ktorý prebieha 16. – 19. januára 2012 v Národnom výstavisku v Abu Dhabi (ADNEC).

Mediálnym partnerom WFES 2012 je i slovenský portál energia.sk.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.