Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
facebook
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / lawtonchiles (licencia Creative Commons)
2. septembra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Facebook sa rozrastá na elektrine z uhlia

Spoločnosť Facebook stavia najväčšie dátové centrum na svete. Napájať ho chce zo 67 percent elektrinou, ktorá sa vyrobí spaľovaním uhlia.

Firma oznámila výstavbu gigantického dátového centra na začiatku tohto roka. Podľa portálu TechCrunch, projekt by mal byť vybavený sériou nízkoenergetických technológií tak, aby sa dosiahla čo jeho najväčšia miera úspor. Konkrétne spomedzi všetkých sa spomínajú:

  • systém chladenia a klimatizácie, ktorý využíva vodnú paru,
  • v prípade chladného počasia systém chladenia, ktorý využíva vzduch z vonkajšieho prostredia,
  • využívanie zvyškového tepla, ktoré vyprodukujú servery a ostatné zariadenia,
  • systém riadenia energetických dodávok UPS, ktorý dokáže optimalizáciou znížiť energetickú spotrebu zariadení až o 12 percent.

Fakt, že centrum by mala od začiatku budúceho roka poháňať z dvoch tretín elektrina z uhoľných elektrární, sa nepáči organizácií Greenpeace. V rámci siete Facebook vytvorila kampaň „Chceme aby Facebook využíval 100 % obnoviteľnej energie”. Autori skupiny tvrdia, že podiel obnoviteľných zdrojov 13 % na zásobovaní obrieho dátového centra je príliš málo.

Podľa odhadov Greenpeace, do roku 2020 by mala infraštruktúra Facebook-u spotrebúvať takmer 1,963 mil. MWh elektriny ročne.

Greenpeace dúfa, že ak Facebook vypočul protesty používateľov voči rôznym zmenám a nastaveniam ochrany súkromia, sociálna sieť môže pod tlakom svojich členov zmeniť i postoj voči využívaniu uhlia.

Paradoxom je, že i veľká časť IT infraštruktúry Greenpeace spadá pod dátové centrá, ktoré využívajú v majoritnej miere elektrinu z uhlia. Organizácia sa to však podľa vlastných slov snaží vyvážiť intenzívnejším využívaním obnoviteľných zdrojov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.