Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

F. Mogherini: EK nie je proti Južnému prúdu, žiada len dodržanie pravidiel EÚ

„Európska komisia nikdy nebola proti výstavbe Južného prúdu. Jediné, čo požadujeme, je, aby projekty boli v súlade s legislatívou Európskej únie,“ povedala v reakcii na pondelkové vyhlásenia ruského prezidenta Vladimira Putina vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné otázky Federica Mogheriniová.

Putin v pondelok 1. decembra počas oficiálnej návštevy Turecka vyhlásil, že Rusko ruší projekt Južného prúdu pre nesúhlas Európskej únie. Zároveň uviedol, že EÚ kladie Rusku v rámci tohto projektu do cesty prekážky. „Ak Európa projekt realizovať nechce, tak sa realizovať nebude,“ povedal Putin v Ankare. Jeho slová následne potvrdil aj šéf plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller, ktorý novinárom povedal, že projekt Južný prúd sa skončil a s obnovou sa nepočíta.

Mogheriniová vzhľadom na plynovodný projekt dodala, že pozícia EÚ sa ani po vyhlásení ruského prezidenta nemení. Ako uviedla, akýkoľvek projekt prechádzajúci cez územie Európskej únie musí byť v súlade s pravidlami EÚ. „To platí aj pre Južný prúd,“ dodala.

Plynovod mal smerovať z Ruska popod Čierne more do Bulharska a odtiaľ cez Srbsko a Maďarsko do Rakúska. V súvislosti s oznámením Ruska o zrušení projektu Európska komisia pre agentúru RIA Novosti oznámila, že Brusel neplánuje kompenzovať Bulharsko za zrušený projekt. Hovorkyňa EK Anna-Kaisa Itkonenová povedala, že čo sa týka otázky odškodnenia Bulharska, neexistuje na to žiadny právny základ.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.