Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. apríla 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Exxon údajne usiluje o povolenie na obnovu ťažby v Rusku

O snahe získať povolenia na obnovu ťažby informovala agentúra AP s odvolaním na svoje zdroje. Hovorca Exxonu sa k informáciám zdrojov nechcel vyjadriť.

Žiadosť Exxonu posudzuje vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa. Isté je, že bude posudzovaná veľmi podrobne, pretože ide o firmu, ktorú 10 rokov viedol Rex Tillerson, súčasný minister zahraničia USA. V dobe, kedy firmu riadil, udržoval Tillerson s Ruskom priateľské vzťahy, vrátane vzťahov s prezidentom Vladimirom Putinem.

Exxon podľa zdroja AP ministerstvo financií požiadal o vyňatie zo sankcií už v roku 2015, kedy bol prezidentom Barack Obama. Firma zatiaľ dostala tri povolenia na obmedzenú administratívnu činnosť s firmou Rosnefť.

Hovorca amerického ministerstva zahraničia uviedol, že Tillerson sám seba vyňal na dobu dvoch rokov z účasti na akýchkoľvek záležitostiach týkajúcich sa Exxonu a nie je zapojený ani do žiadneho rozhodovania, ktoré sa Exxonu týkajú. Tillerson skončil vo funkcii generálneho riaditeľa Exxonu koncom minulého roku. Zhruba 20 rokov sa pozná s Putinom, ktorý Tillersonovi v roku 2013 udelil vyznamenanie.

Podľa sankcií zavedených po anexii ukrajinského Krymu v roku 2014 nesmú americké firmy okrem iného presúvať vyspelé technológie pre ťažbu z mora a bridlicových formácií. Na čiernej listine sa ocitol aj riaditeľ ruského partnera Exxonu.

Tillerson ešte ako šéf Exxonu s protiruskými sankciami nesúhlasil. V roku 2014 akcionárom povedal, že sankcie sú spravidla neúčinné a spôsobujú veľmi rozsiahle vedľajšie škody.

Exxon Mobil sa dohodol na spoločnom podniku s firmou Rosnefť v roku 2011. Protiruské sankcie už firmu stály stovky miliónov dolárov a v roku 2015 Exxon oznámil, že jeho možné straty spojené so spoločným podnikom s Rosneftom by mohli činiť až jednu miliardu dolárov. Ak by sankcie boli zrušené, Exxon by mohol pokračovať v prieskume a ťažbe v lukratívnych oblastiach v Čiernom mori, na Sibíri a v arktickej časti Ruska.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.