Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. apríla 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Exxon Mobil prišiel kvôli prepadu cien ropy o prestížny rating AAA

S&P uviedla, že kvôli nízkym cenám ropy bude pre Exxon náročné udržiavať v nasledujúcich rokoch vysoké dividendy a spätné odkúpenia svojich akcií. Agentúra s ďalším zhoršením ratingu v dohľadnej dobe nepočíta, poznamenala ale, že zadĺženosť firmy sa v posledných rokoch kvôli projektom expanzie a kvôli dividendám a odkúpeniam akcií zvýšila na dvojnásobok.

Najvyšší možný rating AAA majú u S&P po dnešnom kroku už iba dve americké firmy – farmaceutická skpina Johnson & Johnson a technologický gigant Microsoft. Rating AAA znamená, že dlhopisy takto hodnotených firiem sú najbezpečnejšou možnou investíciou, čo týmto spoločnostiam znižuje úverové náklady.

Ceny ropy od polovice roku 2015 prepadli asi 60 percent. Akcionári ale verejne obchodované ropné firmy tlačia ku zvýšeniu dividend. Exxon za posledný štvrťrok minulého utorka vyplatil na dividendách a odkúpeniach akcií 3,6 mld. dolárov, čo presiahlo jeho čistý zisk za tento kvartál. Firma dnes uviedla, že „zmena ratingu na jej finančnej filozofii nič nemení“.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.