Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Exxon Mobil predáva japonský rafinérsky biznis za 3,9 miliardy USD

TonenGeneral Sekiyu kúpi 99 % akcií firmy Exxon Mobil Yugen Kaisha, ktorá spracováva a predáva palivá a mazivá. Podiel Exxon Mobilu v TonenGeneral následne klesne z terajších 50 % na 22 %. Kontrakt by sa mal uzatvoriť do júna tohto roka.

Veľké ropné a plynárenské koncerny sa v ostatných rokoch začali postupne zbavovať rafinérskych aktivít a svoju pozornosť zamerali na prieskum a produkciu ropy, od čoho si sľubujú vyššie zisky. Podobný krok už urobila firma Marathon Oil a spoločnosť ConocoPhillips sa do leta tohto roka chce rozdeliť na dve časti, aby rafinérsky biznis oddelila od lukratívnejšej divízie prieskumu a ťažby ropy. BP a Shell zasa svoje rafinérske divízie v USA a západnej Európe predávajú.

Na druhej strane TonenGeneral uviedol, že kúpa zvýši jeho flexibilitu, efektívnosť a konkurencieschopnosť na trhu. Firma bude pokračovať v dodávkach produktov pod značkami Esso, Mobil a General a naďalej sa bude v oblasti spracovania ropy spoliehať na technológie a technologickú podporu spoločnosti Exxon Mobil.

Informovala o tom agentúra AP.

(1 EUR = 1,3110 USD)

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.