Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Exxon Mobil pre sankcie USA zastavil spoluprácu s Rosnefťou

Rosnefť oznámila, že v rekordne krátkom čase dokončila s Exxonom práce na kontroverznom ropnom vrte v Arktíde. Vrt sa nachádza v Karskom mori a proti prieskumu a ťažbe v tejto lokalite ochranári ostro protestovali.

Ako Rosnefť informovala, „firma úspešne dokončila práce na najsevernejšom ropnom vrte na svete Universitetskaja-1“. Podľa šéfa spoločnosti Igora Sečina vrt „vykázal prekvapujúce množstvo ľahkej ropy“, čo naznačuje obrovské zásoby v úplne novom ložisku. Oblasť údajne obsahuje zásoby ropy porovnateľné s tými v Saudskej Arábii. Pod úspešné výsledky vrtu sa podľa neho podpísala spolupráca viacerých firiem ako Exxon Mobil, Nord Atlantic Drilling, Schlumberger či Halliburton.

Otázkou však je, čo bude s objavom ďalej. Experti tvrdia, že budú potrebné ešte ďalšie testy na to, aby firmy dostali presnejší obraz o vyťažiteľných rezervách v lokalite. Kľúčový partner Exxon Mobil však oznámil, že spoluprácu s Rosnefťou predbežne ukončil. Dôvodom sú sankcie, ktoré uvalili Spojené štáty na ruskú spoločnosť v reakcii na aktivity Ruska na Ukrajine. Sankcie zároveň zakazujú aj ďalším americkým firmám akúkoľvek účasť na spoločných projektoch s ruskými energetickými podnikmi.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.