Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ucty peniaze elektrina spotreba
Foto: ilustračné, GettyImages
25. októbra 2021 Ostatné od Energia.skSITA

Extrémny rast cien palív spôsobil aj nárast cien tepla

Myslí si to senior manažér pre centrálne zásobovanie teplom (CZT) Veolia Energia Slovensko Peter Kurilla. Drahá je v súčasnosti okrem zemného plynu aj drevná biomasa. Za rastom cien sú aj vysoké ceny emisných povoleniek a elektrickej energie.

Rast cien uvedených komodít podporuje predovšetkým plánovaný masívny odklon európskeho energetického sektora od tradičných fosílnych palív a jadrovej energetiky najväčších štátov Európskej únie. Prudká “post covidová“ akcelerácia svetových ekonomík, ktoré sú “hladné“ predovšetkým po elektrickej energii, ako aj celkovo nižšia predsezónna zásoba zemného plynu v EÚ prispieva taktiež k tlaku na zvyšovanie ich cien,“ povedal pre agentúru SITA Kurilla.

Nevylučuje, že za rastom cien energií sú aj určité trhové špekulácie najväčších svetových hráčov – producentov fosílnych palív, hlavne zemného plynu.

Jeden z najväčších dodávateľov tepla, spoločnosť Veolia Energia Slovensko, plánuje zvýšiť ceny za dodávky tepla pre svojich zákazníkov. Tí by mali platiť za teplo zhruba toľko ako v roku 2020.

Dodávateľ tepla zatiaľ nevedel, o koľko presne by sa mali ceny za dodávky tepla zvýšiť. Aktuálne firma pracuje na finálnej konsolidácii predpokladov vývoja cien vstupov pre rok 2022.

V súlade s cenovou reguláciou v tepelnej energetike exaktne vypočítame a v najbližšom období zverejníme ceny tepla pre rok 2022 vo všetkých cenových lokalitách, kde naša skupina pôsobí,“ dodal Kurilla. Priemerná regulovaná cena tepla sa líši v jednotlivých mestách, v ktorých vyrába a dodáva spoločnosť teplo a teplú vodu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.