Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. januára 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Export nórskeho plynu do Európy dosiahol nový rekord

Európsky dopyt po nórskom plyne bol vlani rekordný. Podľa údajov prepravcu Gassco sa v roku 2016 exportovalo do krajín Európy 108,56 miliárd metrov kubických (m3) plynu. Vývoz tak prekonal aj štatistiky z roku 2015, kedy sa objem prepravenej suroviny z Nórska ustálil na objeme 108,44 miliárd m3.

Nórsky prepravca, Gassco, dodáva približne štvrtinu plynu do Európy. Jeho najväčšími odberateľmi sú Nemecko, Belgicko, Francúzsko a Veľká Británia.

Gassco sa zaoberá aj exportom súčastí zemného plynu, akými sú etán, propán, bután a kvapalné uhľovodíky, ktoré sa jednotne označujú ako NGL (natural gas liquids). Vývoz z dvoch závodov na západe krajiny v roku 2016 vzrástol na 10 miliónov ton, kým rok predtým bol na úrovni 9,6 miliónov ton.

Export plynu z Nórska do Európy v rokoch 2006-2016

Zdroj: Gassco

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.