Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. decembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Explózie vraj zničili ropovod v južnom Iraku

„Výbuchy nastali postupne a spôsobili ohromný požiar… Nemôžeme ísť k miestu explózie, pretože oheň stále pretráva… obávame sa, že sa požiar rozšíri na ďalšie blízke ropovody,“ uviedol policajný zdroj.

Predstaviteľ ropného priemyslu v Basre potvrdil, že príčinou výbuchu bol bombový útok, ku ktorému sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Po bombovom útoku bola znížená produkcia z polí Rumajlá zo zhruba 1,4 milióna barelov denne na 700.000 barelov. Podľa hovorcu irackého ministerstva ropného priemyslu nebude export bombovým útokom nijako narušený. „Máme dostatok zásob, kým neopravíme ropovod. Kým budú opravy hotové, nahradíme čerpanie inou sieťou ropovodu,“ povedal hovorca Asim Džihád, podľa ktorého oprava škôd nepotrvá dlhšie ako týždeň.

Iracká policajná jednotka poverená ochranou ropných zariadení posilnila hliadky, aby zabránila možnému nárastu útokov teroristickej siete Al-Káida v čase odsunu amerických vojakov. Agentúru Reuters o tom informoval šéf jednotky Hamíd Ibrahim.

Dohody v hodnote mnohých miliárd dolárov, ktoré Bagdad podpísal s veľkými hráčmi na trhu s ropou, by počas nasledujúcich šiestich rokov mohli zvýšiť irackou produkciu ropy na úroveň Saudskej Arábie. To ale závisí od toho, ako sa Iraku podarí zaistiť bezpečnosť ropných polí, rafinérií a ďalších životne dôležitých infraštruktúr.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.