Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
egypt plynovod explozia - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plamene po explózii na egyptskom plynovode. Foto: SITA/AP Photo
6. júla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Explózia ochromila egyptský plynovod

Výbuch v pondelok poškodil egyptský plynovod a vyžiadal si zastavenie všetkých dodávok do zahraničia. Explózia nastala v prečerpávacej stanici v meste Nagáh, ktoré leží asi 60 kilometrov východne od Suezského prieplavu na severe Sinajského poloostrova. Je to od februára už tretí útok na tento plynovod, ktorým sa dopravuje zemný plyn nielen do Izraela a Jordánska, ale tiež miestnym cementárňam a elektrárňam.

Bezpečnostný zdroj uviedol, že na stanicu prišla skupina mužov ozbrojená samopalmi a prinútila členom ochrannej služby opustiť objekt. Potom položili výbušniny. Silná explózia podľa svedkov vystrašila obyvateľov v oblasti. Ozvena sa niesla ďaleko púšťou a plamene šľahajúce do výšky boli rovnako ďaleko viditeľné. Požiar sa podarilo uhasiť až po siedmich hodinách, citovala agentúra AP vyjadrenie egyptských úradov.

K útokom sa doteraz nikto neprihlásil. V minulosti sa vina za podobné explózie pripisovala beduínskym kmeňom. Podľa informácií egyptských predstaviteľov citovaných agentúrou AP nie sú hlásené žiadne obete na životoch.    

Jordánske ministerstvo pre energetiku uviedlo, že je v kontakte s egyptskou stranou a rokuje o nevyhnutných opravách. Podľa agentúry Reuters sa v pondelok (4.7.) mali zdvojnásobiť dodávky plynu do Jordánska na 2,8 miliónov kubických metrov.

Izraelské ministerstvo zahraničia vyjadrilo nádej, že sa egyptským úradom podarí incident vyšetriť a zamedziť podobným udalostiam v budúcnosti.

Predchádzajúce explózie na rovnakom potrubí začiatkom februára a koncom apríla prinútili egyptskú spoločnosť uzavrieť prevádzku plynovodu na niekoľko týždňov.  

Egypt v stredu obnovil dodávky zemného plynu

Egypt obnovil dodávku zemného plynu do Izraela a Jordánska. Informoval o tom dnes americký akcionár izraelskej spoločnosti East Mediterranean Gas Co, ktorým je Ampel-American Israel Co.

Zatiaľ je kapacita dodávky zemného plynu len na úrovni 30-40 % dohodnutého objemu. Izraelská štátna elektrárenská spoločnosť informovala, že je pripravená nahradiť výrobu elektrickej energie z plynových generátorov uhoľnými kapacitami. Okrem toho v čase špičky uvedie do prevádzky aj dieselové a iné náhradné zdroje.

Izrael kryje dovozom z Egypta 45 % ročnej spotreby zemného plynu. Kupuje ho na základe 20-ročnej dohody, ktorá bola podpísaná v roku 2005. Zvyšok spotreby plynu získava zo svojho ložiska Yan Thetis, ktoré sa nachádza pri pobreží Stredozemného mora.

ČTK, TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.