Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. novembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Experti OPEC sú blízko k dohode o obmedzení ťažby ropy

To signalizuje pokrok pri finalizácii prvého zníženia ťažby OPEC od roku 2008. Výbor kartelu, ktorý má na starosti technické záležitosti, dnes o 10.30 SEČ v centrále OPEC vo Viedni začal druhý deň rokovaní. Výbor zložený z guvernérov OPEC a zo zástupcov jednotlivých krajín nerozhoduje o ťažobnej politike kartelu, ale predloží odporúčania, o ktorých budú na najbližšom zasadnutí 30. novembra rozhodovať ministri OPEC.

Hlavnou témou o ktorej výbor diskutuje je, ako zrealizovať septembrovú dohodu OPEC týkajúcu sa obmedzenia produkcie na 32,5 milióna až 33 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) denne. Cieľom zníženia ťažby je podpora cien čierneho zlata.

Problémom je, že niektoré krajiny, ako Irán, Irak, Líbya alebo Nigéria požadovali výnimky, keďže na ich produkciu mali negatívny vplyv sankcie alebo vojenské konflikty.

Nigérijský delegát Ibrahim Waya uviedol, že ešte dnes by všetky členské krajiny mali súhlasiť s dohodou a že výbor diskutuje o 6-mesačnom trvaní obmedzenia produkcie, ktoré by sa malo začať v januári.

Delegáti, ktorí sa v pondelok (21. 11.) zúčastnili prvého dňa rokovaní, boli na rozdiel od októbrového stretnutia optimistickí. Podľa zdrojov oboznámených s diskusiami jednou z tém bolo aj to, na akej úrovni má svoju produkciu zmraziť Irán. Alžírsko už minulý týždeň vyhlásilo, že Irán sa pripojí k dohode.

Iracký minister zahraničných vecí Ibráhím Džaafarí však dnes v Budapešti vyhlásil, že OPEC by mal dovoliť Iraku, aby bez obmedzení pokračoval vo zvyšovaní produkcie.

Jeden z delegátov dnes uviedol, že kartel aktuálne rokuje o obmedzení produkcie na úrovni 32,5 milióna barelov ropy denne. „V prípade potreby budeme rokovať až do 30. novembra, aby bolo pre ministrov všetko dokonale pripravené,“ dodal delegát.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.