Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
euro rolka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Public Domain Photos (licencia Creative Commons)
31. mája 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Experti: Nemecko rozhodlo o zdražení elektriny de facto pre celý región

Podľa šéfa energetického koncernu ČEZ Martina Romana znamená pondelňajšie (30. 5.) rozhodnutie nemeckej vlády o postupnom odpojení všetkých jadrových elektrární v krajine do roku 2022 zlú správu pre európsky priemysel, ale nie pre európsku energetiku. „Pokiaľ zdražie najekologickejší a najekonomickejší zdroj, logicky dôjde k zdraženiu samotného produktu – elektriny,“ uviedol v besede „Byznys on-line“ postálu iHNed.cz.

ČEZ: Česko výpadky v Nemecku nahradiť nedokáže

Ako následne spresnil pre agentúru ČTK hovorca ČEZ-u Ladislav Kříž, Česko nebude nemecké jadrové elektrárne nahrádzať vývozom. „Výroba v ČR môže veľmi mierne vzrásť, ale rozhodne sa nedá počítať s tým, že by sme vývozom nahradili nemecké jadrové elektrárne. Žiadne elektrárne neplánujeme stavať pre vývoz elektriny. Môžeme obchodne uplatniť eventuálne dočasný prebytok,“ uviedol.

Podľa podmienok na nemeckom trhu ČEZ zváži uplatnenie novej uhoľnej elektrárne pri nemeckom uhoľnom dole Mibrag, dodal Kříž. Hovorca ČEZ tiež upozornil, že odstavenie nemeckého jadra prinesie viac škodlivých emisií z uhoľných elektrární a zvýši sa tým cena emisných povoleniek.

Deloitte, Czech Coal, Cyrrus: Končí éra lacnej elektriny

Na online iHNEd.cz besede sa zúčastnili aj generálny riaditeľ uhoľnej spoločnosti Czech Coal Luboš Pavlas a vedúci spoločnosti Deloitte pre energetiku a zdroje v strednej Európe Vladimír Vaněk:

  • Vaněk konštatoval, že výpadok elektriny z nemeckých atómových elektrární sa bude musieť niečím nahradiť a jadrová elektrina je jedným z lacných a efektívnych zdrojov, kým viaceré obnoviteľné zdroje sú dotované štátom.
  • Znižovanie ceny elektrickej energie podľa Pavlasa neprichádza do úvahy. V Európe bude treba investovať ďalšie mnohé milióny aj do rozvodnej siete, pretože tá súčasná nové požiadavky nezvládne.

Marek Hatlapatka zo spoločnosti Cyrrus poukázal na pretrvávajúce vyššie ceny elektriny na trhoch, ktoré by mohli prekročiť aj 60 eur za megawatthodinu. Túto situáciu väčšina českých domácností pocíti už na budúci rok. Energetický regulačný úrad odhaduje zdraženie elektriny v roku 2012 pre domácnosti o 3,6 % až 6 %, informoval český internetový server iHNed.

BH Securities: Dôsledky na cenu od roku 2013

Cena elektriny bude rásť aj podľa ďalších expertov, ktorých oslovila agentúra ČTK. Analytik spoločnosti BH Securities Petr Hlinomaz čaká citeľný dôsledok nemeckého rozhodnutia do cien elektriny v roku 2013, kedy budú energetické spoločnosti musieť okrem iného nakupovať emisné povolenky. „Do tejto doby sa môže do určitej miery meniť aj štruktúra a inštalovaný výkon výrobných zdrojov, čo môže ovplyvňovať aktuálnu bilanciu dopytu a ponuky; v pokles dopytu ale príliš neverím,“ poznamenal Hlinomaz.

Malé a stredné firmy: Hore pôjdu i ceny produktov

Obavy z rastu cien elektriny majú po rozhodnutí nemeckej vlády členovia Únie malých a stredných podnikov. Ich predseda David Šeich upozornil, že aj bez zmien v Nemecku musia podnikatelia počítať s nárastom cien v nasledujúcom roku v rádoch niekoľko percent kvôli rozvoju solárnej energetiky. „Prípadné zdraženie elektriny a s ním spojené navyšovanie nákladov pre podnikateľov pochopiteľne povedie k nárastu koncových cien produktov, čo pocítia všetci obyvatelia,“ dodal.

Greenpeace: Skvelé správy pre Nemecko i Česko

Organizácia Greenpeace odstavenie nemeckých jadrových elektrární víta. „Je to skvelá správa nielen pre Nemecko, ale aj pre Českú republiku. Pokiaľ sa rozhodli svoju závislosť na neobnoviteľných zdrojoch odstrániť naši omnoho väčší susedia, prečo by sme to nemali dokázať aj my? No áno, jeden dôvod samozrejme existuje: v Nemecku nevládne ČEZ,“ reagoval vedúci energetickej a klimatickej kampane Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Energia, ČTK, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.