Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. novembra 2010 Jadrová energia od Energia.skTASR

Experti MAAE ukončili v Bohuniciach previerku prevádzkovej bezpečnosti

Tím expertov odovzdal návrh svojich odporúčaní, návrhov a osvedčených postupov vedeniu elektrárne vo forme tzv. technických poznámok na pripomienkovanie. Technické poznámky sa posúdia v centrále MAAE, a to vrátane pripomienok atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice a ÚJD SR. „Výsledná správa bude predložená Úradu jadrového dozoru SR do troch mesiacov,“ konštatovala.

„Po nedávnom dokončení modernizácie a zvýšení výkonu AE Bohunice V2 ide o ďalší výrazný krok k upevneniu postavenia Slovenských elektrární ako centra excelentnosti v jadrovom priemysle na celosvetovej úrovni,“ zdôraznila Burdová.

Na previerke prevádzkovaných blokov atómovej elektrárne Bohunice sa podieľalo 13 medzinárodných odborníkov z 9 krajín (Francúzsko, Veľká Británia, Švédsko, Kanada, Čína, Japonsko, Česká republika, Belgicko, Taliansko), ktorí hodnotili oblasti s dopadom na jadrovú bezpečnosť, a to najmä manažment, organizáciu a administratívu, prevádzku, údržbu, technickú podporu, radiačnú ochranu, prevádzkové skúsenosti, chémiu, havarijné plánovanie a pripravenosť, dlhodobú prevádzku. „Každý expert MAAE bol počas previerky sprevádzaný kolegom zo spoločnosti Slovenské elektrárne,“ spresnila.

„Toto bola 159. misia programu OSART, ktorý sa začal v roku 1982, a 3. misia na Slovensku. Závery tejto previerky sú založené na bezpečnostných štandardoch MAAE a osvedčenej dobrej medzinárodnej praxi. Tím OSART identifikoval v elektrárni dobré postupy, ktoré budú zdieľané s ostatnými spoločnosťami v jadrovom priemysle na zváženie možnosti ich zavedenia, rovnako ako aj odporúčania a návrhy týkajúce sa oblastí, kde môže byť bezpečnosť prevádzky ešte vylepšená,“ uviedol vedúci tímu OSART Pierre Gest z oddelenia bezpečnosti jadrových zariadení MAAE.

„Som rád, že naše investície do modernizácie, zvýšenia výkonu a dostavby jadrových elektrární na Slovensku posilňujú náš súlad s najvyššími medzinárodnými štandardmi jadrovej bezpečnosti. Držíme sa svojho záväzku zabezpečiť bezpečnosť dodávok energie pre krajinu,“ dodal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovenských elektrární Paolo Ruzzini.

OSART je služba poskytovaná MAAE svojim členským štátom s cieľom zvýšiť prevádzkovú bezpečnosť hodnotenej elektrárne, objektívne zhodnotiť jej bezpečnostné ukazovatele, odovzdať elektrárni užitočné informácie o možnostiach zlepšenia bezpečnosti a vymeniť si informácie o dobrých osvedčených postupoch a poskytnúť neformálne odporúčania.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.