Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
europska komisia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ tiseb (licencia Creative Commons)
15. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Experti EÚ dnes diskutujú o bezpečnosti jadra

Komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger zvolal na dnes do Bruselu mimoriadnu schôdzu odborníkov na jadrovú energetiku. „K zhodnoteniu situácie v Japonsku a tiež všeobecného stavu pripravenosti v rámci EÚ komisár zvolal koordinačnú schôdzku,“ povedala hovorkyňa komisie Pia Hansenová. Má ísť o tvorenú debatu.

„Pôjde o kontrolu bezpečnosti,“ doplnila ďalšia z hovorkýň komisie Helen Kearnsová očakávanú tému dnešných rokovaní. Dodala, že by si krajiny EÚ mali povedať, či všetko funguje tak ako má alebo je treba niečo vylepšiť a lepšie koordinovať.

Maďarské predsedníctvo v pondelkovom prehlásení zdôraznilo, že udalosti v Japonsku nemajú žiadne dôsledky na európske obyvateľstvo. Úrovne radiácie sú vo všetkých členských štátoch v normále. „Musíme zdôrazniť, že rozhodnutie využívať jadrovú energetiku prináleží do výhradnej kompetencie členských krajín,“ podotklo ďalej predsedníctvo. Jadrové elektrárne má momentálne 14 z 27 štátov EÚ.

Rakúsky minister životného prostredia Nikolas Berlakovich po príjazde na pondelkové zasadnutie s kolegami z členských krajín EÚ zopakoval, že Viedeň v reakcii na udalosti v Japonsku chce, aby stredoeurópske jadrové elektrárne prešli testami odolnosti.

Oettinger: Musíme prehodnotiť, či je EÚ schopná zaobísť sa bez jadra

Európa musí zvážiť svoj postoj k jadrovej energetike, vyhlásil dnes komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger. „Musíme si položiť otázku, či si my v Európe v dohľadnej budúcnosti môžeme zaistiť naše energetické potreby bez jadrovej energie,“ uzavrel komisár.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.