Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
LNG tanker loď - istock
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto.com (licencia pre energy online
16. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Experti: Do 4-5 rokov plyn cez AGRI určite nepotečie

Projekt dodávky azerbajdžanského plynu prostredníctvom prepojenia AGRI cez Čierne more nebude určite hotový o 4 alebo 5 rokov, vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán. Povedal to iba dva dni po oficiálnom podpise zmluvy o realizovaní projektu, informuje maďarský server vg.hu. Orbán sa odvoláva na názory expertov.

Projekt na rozdiel od ostatných plynovodov ráta aj s transportom skvapalneného plynu LNG. Trasa by mala viesť cez Čierne more tankermi do Rumunska, odtiaľ by sa distribuoval do zapojených krajín ďalej vo forme potrubného plynu. 

Bude plyn aj pre AGRI?

Experti pre vg.hu pripomenuli, že v súvislosti s projektom AGRI je množstvo nezodpovedaných niekoľko otázok, ktoré súvisia s dodávkou zemného plynu ako takého:

  • v prvom rade je potrebný plyn z kaukazskej krajiny. Azerbajdžan ale na niekoľko rokov dopredu predal aj časť plynu z projektu Šáh Deniz 2, v rámci ktorého sa ešte ani nezačala ťažba. Ruský Gazprom pred rokom avizoval, že je ochotný odkúpiť všetok plyn, ktorý sa ešte len bude ťažiť.
  • Azerbajdžan ďalej sľúbil plyn aj do projektu Nabucco,
  • v máji Azerbajdžan tiež oznámil, že v rámci projektu AGRI predá do Európy ročne 6-8 mld. kubických metrov skvapalneného plynu.

Otázna je i infraštruktúra, i dodanie tankerov

Trasa plynovodu AGRI je projektovaná tak, že na úseku po Čiernom mori sa bude prepravovať tankermi. To predpokladá výstavbu terminálov a ostatnej infraštruktúry pre LNG v celkovej hodnote asi 7 mld. eur. Maďarský server v tejto súvislosti pripomína, že chorvátsky projekt podobného terminálu Adria LNG, ktorý sa začal realizovať pred 12 rokmi, dodnes nie je kvôli rôznym prekážkam hotový.

Nie je jednoduchá ani preprava skvapalneného plynu po mori. So stavbou tankerov sa zaoberá iba niekoľko špecializovaných lodeníc, ktoré sú schopné odovzdať nové plavidlo najskôr o osem rokov. Prípadné prenajatie tankera naráža na problém veľmi prísnych predpisov plavby zo Stredozemného mora do Čierneho mora cez Bosporský prieplav.

Experti: V každom prípade, 5 rokov je ambiciózny termín

Maďarskí plynárenskí experti pre vg.hu ďalej uviedli, že ak by sa všetky tieto problémy riešili bez komplikácií, ani tak nemožno zodpovedne vyhlásiť, že do 4-5 rokov príde plynovodom v rámci projektu AGRI do Maďarska plyn. Dodali, že AGRI ešte nemá spracované ani len predbežné štúdie.

Napriek tomu, že projekt AGRI je v počiatočnom štádiu, ruský hospodársky denník Kommersant už poukázal na to, že z hľadiska európskeho exportu ruského Gazpromu môže byť nebezpečné, ak sa Maďarsko, ktoré podpísalo zatiaľ iba predbežnú dohodu, pripojí k projektu. Môže sa totiž stať, že by potom Maďarsko nekupovalo plyn prostredníctvom Južného toku, dokonca by možno tak urobilo aj Srbsko a Chorvátsko.

Minister energetiky Azerbajdžanu Natig Alijev 14. septembra 2010 v Baku vyhlásil, že po podpísaní dohody AGRI sa môžu začať rokovania o plynovode, ktorý by mal ročnú prepravnú kapacitu 2,5 – 8 mld. kubických metrov plynu. Podľa predbežných odhadov by si výstavba samotných potrubí vyžiadala 1,2 – 4,5 mld. eur.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.