Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Eustream vyhlásil tender na slovensko-maďarské prepojenie plynovodov

Obstarávanie materiálu a prác, ktoré nadväzuje na memorandum o porozumení podpísané v novembri minulého roku s maďarskou stranou a tiež na dohodu podpísanú vládami SR a Maďarska v januári 2011, je ďalším krokom na ceste k vybudovaniu medzištátneho prepojenia.

Projekt by mohol prispieť k európskej energetickej bezpečnosti a diverzifikácii prepravných trás. Dodatočná cezhraničná kapacita pomôže k zlepšeniu likvidity trhu s plynom a k zvýšeniu bezpečnosti dodávok zemného plynu do stredoeurópskeho regiónu. Projekt je spolufinancovaný z Európskeho energetického programu pre obnovu (EEPR).

Plánované slovensko-maďarské prepojenie plynovodov s dĺžkou približne 115 kilometrov (km), z toho takmer 20 km na slovenskom území, bude spájať vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Európska komisia poskytne finančnú podporu v rámci plánu EEPR vo výške 30 miliónov eur.

Strategický význam projektu pre Slovensko spočíva aj v zabezpečení prístupu krajiny k pripravovaným južným trasám alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Spustenie nového plynovodu do prevádzky sa plánuje na 1. januára 2015.

Eustream, a. s., je prevádzkovateľom prepravnej siete a prepravcom zemného plynu s kapacitou viac ako 90 miliárd m3/rok a s celkovou dĺžkou prepravného systému 2270 km. K jeho obchodným partnerom patria medzinárodné energetické spoločnosti.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.