Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Eustream víta podpis deklarácie o diverzifikácii trás a zdrojov plynu z Rigy

Ministri zahraničných vecí Slovenska Miroslav Lajčák, Maďarska Péter Szijjártó, Bulharska Daniel Mitov a Rumunska Bogdan Aurescu podpísali 21. mája memorandum, v ktorom vyjadrujú politickú podporu prepojeniu existujúcej infraštruktúry na dodávky plynu.

Krajiny podľa Chuguryana vyjadrili svoju podporu pre implementáciu obojsmerného prepojenia plynárenských sietí na území Bulharska, Rumunska, Maďarska a Slovenska, ako aj pre spoločné úsilie pri hľadaní nových zdrojov plynu a pri diverzifikácii trás.

Najlacnejším a najrýchlejším spôsobom na splnenie uvedených úloh je implementácia projektu Eastring. Jeho výhody za Eustream už od minulého roku vysvetľuje partnerom v zahraničí riaditeľ zahraničného rozvoja a vzťahov s verejnými inštitúciami Mirek Topolánek: „Navrhujeme riešenie, ktoré umožní v pomerne krátkom čase zabezpečiť prepojenie západných plynárenských trhov (hubov) s juhovýchodnou Európou a s novými zdrojmi plynu. Balkánske štáty tak získajú alternatívne dodávky plynu a stredná a západná Európa sa dostanú k zdrojom napríklad z kaspického regiónu či z oblasti Čierneho i Stredozemného mora, ako aj z potenciálneho plynového uzla v Turecku.“

„Veľké medzinárodné projekty sa bez politickej podpory nezaobídu. Jasná politická podpora dokáže projekty, ktoré sa javia extrémne náročné, priblížiť rýchlejšie k realite. Je v záujme všetkých, ak politici spolupracujú s firmami v prospech ľudí na posilnení energetickej bezpečnosti celého regiónu. V Rige takúto spoluprácu bolo možné vidieť,“ vyzdvihol význam memoranda podpísaného ministrami štyroch krajín predseda predstavenstva Eustreamu Tomáš Mareček.

Diverzifikácia trás a zdrojov má podľa Chuguryana nielen podporu štátov, ale je zároveň prioritou Európskej komisie, ktorá si dala za cieľ zriadiť Energetickú úniu. Združenie európskych prepravcov plynu (ENTSOG) minulý týždeň (13. 5.) zaradilo projekt Eastring do svojho desaťročného plánu rozvoja prepravných sietí.

Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v SR. Jeho hlavným poslaním je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Eustream vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo štyroch až piatich paralelných potrubí v celkovej dĺžke viac ako 2332 km a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 550 MW.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.