Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. júna 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Eustream: Sťažnosť Kyjeva kvôli zmluve s Gazpromom nie je opodstatnená

Riešením tejto situácie by bolo podľa slovenskej firmy rokovanie medzi Ukrajinou, Európskou komisiou, Gazpromom a Eustreamom v zmysle minuloročnej dohody z Veľkých Kapušian. „Eustream je pripravený pristúpiť k týmto rokovaniam a v maximálnej miere podporiť ukrajinskú stranu, súčasne ale musí brať do úvahy svoju zodpovednosť za zaistenie prepravy plynu do množstva štátov Európskej únie,“ konštatuje v stanovisku hovorca firmy Vahram Chuguryan.

Zároveň upozornil, že sťažnosť Ukrajiny na prepravný kontrakt Eustreamu s ruskou stranou je neopodstatnená. Prevádzka meracej stanice totiž nie je upravená v tejto zmluve, ale v samostatných kontraktoch upravujúcich technické podmienky prepravy.

Ukrajina má v súčasnosti k dispozícii fyzický reverzný tok cez plynovod Vojany-Užhorod (Budince), pripomenul Chuguryan. Jeho celková kapacita je 40 miliónov kubických metrov (m3) denne, ukrajinská strana ho pritom využíva len na polovicu.

„Eustream má veľký záujem na konštruktívnom riešení situácie a pri svojom konaní sa dôsledne drží práva EÚ a svojho poslania, ktorým je bezpečná a spoľahlivá preprava zemného plynu,“ dodal Chuguryan.

Ukrajina sa snaží obmedziť energetickú závislosť od Ruska a v rámci týchto snáh opakovane žiadala Slovensko, aby umožnilo reverzný tok cez jeden zo štyroch plynovodov na prepojovacích bodoch Užhorod – Veľké Kapušany na ukrajinsko-slovenských hraniciach. Eustream to však odmietol a ako dôvod uviedol dohodu s exportnou divíziou Gazpromu, informovala v utorok (23.6.) agentúra Reuters.

„Výsledkom je, že ukrajinské a európske energetické spoločnosti nemôžu využívať túto plynovú prípojku. Tento zdedený kontrakt medzi Eustreamom a Gazprom Exportom predstavuje priame porušenie legislatívy EÚ,“ uvádza sa v liste Jaceňuka najvyšším predstaviteľom únie, ktorý má Reuters k dispozícii.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.