Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. januára 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Eustream prehral miliardový spor o osobitný odvod

Eustream, ktorý zaisťuje prepravu zemného plynu na Slovensku a jeho tranzit ďalej na západ a tiež na Ukrajinu, žalobou spochybnil postup daňového úradu pri výpočte osobitného odvodu firmy za rok 2013. Namietal, že jeho zisk, z ktorého sa odvod počíta, vzrástol nie vďaka lepšiemu hospodáreniu, ale v súvislosti s dodržaním európskej legislatívy o unbundlingu. Bratislavský krajský súd žalobe Eustreamu predtým vyhovel.

Najvyšší súd ale jeho verdikt zmenil tak, že žalobu Eustreamu zamietol. Predsedníčka senátu Najvyššieho súdu (NS) v zdôvodnení rozhodnutia okrem iného uviedla, že osobitný odvod má charakter priamej daňovej platby, ktorá je vo výhradnej kompetencii členských štátov EÚ. Podľa súdu preto nie je na zmieňovaný prípad možné použiť smernicu EÚ o daňovej neutralite.

Proti verdiktu NS riadny opravný prostriedok nie je prípustný, plynárenská firma sa ale vzdať nemieni, zvažujú napríklad aj ústavnú sťažnosť.

Manažérsku kontrolu a 49 % akcií v Eustreame vlastní skupina EPH, zvyšok má pod kontrolou slovenská vláda.

Osobitný  odvod vo výške 4,356 % uvalila na ziskové firmy z regulovaných odvetví vrátane energetiky predchádzajúca vláda premiéra Roberta Fica. Súčasný kabinet vlani presadil predĺženie jeho platnosti aj prechodné zdvojnásobenie jeho sadzby na 8,712 % ročne. V ďalších rokoch sa má sadzba osobitného odvodu podľa zákona postupne znižovať a na pôvodnú úroveň sa vráti v roku 2021.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.