Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. apríla 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Eustream podpísal nové memorandum o ukrajinskej prepravnej sieti

Štvorica firiem podpísala memorandum v Ríme, kde sa koná stretnutie ministrov pre energetiku krajín G7. Prítomní pri podpise boli aj európsky komisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Cañete, taliansky minister hospodárskeho rozvoja Carlo Calenda a ukrajinský minister energetiky Igor Nasalik.

Memorandum je tiež zamerané na udržanie kvality prepravy zemného plynu na Ukrajine, v súlade so štandardmi európskeho trhu so zemným plynom, s cieľom zabezpečiť efektívnu a bezpečnú prevádzku ukrajinskej prepravnej siete, prístupnej na báze transparentného a nediskriminačného prístupu pre tretie strany v súlade s príslušnou legislatívou.

Spoločnosti pripravia spoločný posudok prevádzky a rozvoja ukrajinskej prepravnej siete zemného plynu s cieľom dosiahnuť, aby bol účinnejší, rozvinutejší a konkurencieschopnejší.

Ukrajina aktuálne implementuje plán oddelenia  prevádzkovateľa prepravnej siete zemného plynu Ukrtransgazu od spoločnosti Naftogaz, ktorá je národným vertikálne integrovaným podnikom zaoberajúcim sa celým cyklom ropného a plynárenského priemyslu.

Príjmy Eustreamu vo veľkom závisia od zachovania tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, ale tiež od prepravy plynu na Ukrajinu reverzným tokom. Celkovo vlani Eustream prepravil 60,4 miliardy metrov kubických plynu, čo predstavovalo medziročný nárast o 4,6 miliardy m3 plynu. 

Z hľadiska krajiny pôvodu sú hlavnými užívateľmi prepravnej siete na Slovensku spoločnosti z Ruska (68,1 % v roku 2016) a Nemecka (11 % v roku 2016). Významne tiež narástol podiel Ukrajiny (14 %).

Klesá naopak podiel prepravy plynu na domáci bod siete – vlani tvoril len 4,6 % – a tiež podiel užívateľov z Českej republiky (len 1,4 % v roku 2016), ktorí si obstarávajú plyn najmä z Nemecka, kam prúdi plyn cez plynovod Nord Stream.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.