Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plynovod. Foto: TASR/Henrich Mišovič
16. novembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Eustream je pripravený implementovať ktorýkoľvek model odčlenenia, aj ITO

„Dnes si už spoločnosť riadi všetky hlavné procesy samostatne, napríklad oblasť financií, právnych záležitostí, personálnu, IT a podobne. Eustream je teda pripravený implementovať ktorýkoľvek model odčlenenia, vrátane ITO, ktorý je podľa odborníkov pre Slovensko najvýhodnejší,“ uviedol ďalej Chuguryan v reakcii na návrh rezortu hospodárstva na určenie nepoužitia vlastníckeho oddelenia prevádzkovateľa prepravnej siete plynu.

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR navrhuje vláde, aby využila možnosti nového zákona o energetike a rozhodla, že sa pri implementácii energetických smerníc EÚ vlastnícky neoddelí prevádzkovateľ prepravnej siete zemného plynu, teda spoločnosti Eustream od Slovenského plynárenského priemyslu (SPP).

Eurosmernice vyžadujú, aby členské štáty najneskôr do 3. marca 2012 zabezpečili oddelenie prepravných sietí a prevádzkovateľov prepravných sietí od tých častí podniku, ktoré vykonávajú výrobnú, ťažobnú alebo dodávateľskú činnosť, a to využitím jedného z troch modelov – úplného oddelenia vlastníctva (tzv. model OU), vytvorenia nezávislého prevádzkovateľa siete (tzv. model ISO) a zriadenia nezávislého prevádzkovateľa prepravnej siete (tzv. model ITO).

„Zo všetkých troch modelov unbundlingu model ITO podlieha najväčšej kontrole zo strany národných regulátorov a Európskej komisie (EK). Taktiež je možné očakávať rozsiahlejší priebeh procesu certifikácie prevádzkovateľa zo strany národných regulátorov a EK,“ uvádza MH SR v návrhu.

Model zabezpečenia nezávislosti prevádzkovateľa prepravnej siete ITO je podľa MH SR navrhnutý tak, že ak je prevádzkovateľ prepravnej siete súčasťou vertikálne integrovaného plynárenského podniku, tak môže vláda do 1. decembra 2012 na návrh ministerstva hospodárstva určiť, že sa vlastnícke oddelenie prevádzkovateľa prepravnej siete nepoužije.

„V prípade, že vláda uvedené určí, budú sa na prevádzkovateľa prepravnej siete vzťahovať podmienky nezávislosti prevádzkovateľa prepravnej siete podľa modelu ITO. Týmto však v súlade so smernicami nebude a ani nemôže byť dotknuté právo vertikálne integrovaného plynárenského podniku uskutočniť vlastnícke oddelenie prevádzkovateľa prepravnej siete, ak sa tak podnik sám rozhodne,“ upozorňuje rezort hospodárstva.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.