Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solarny panel, alternativna elektrická energia
Foto: ilustračné, GettyImages Foto: ilustračné, GettyImages
10. júla 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Európsky parlament vyzval Európsku úniu na väčšiu podporu riešení uskladňovania energie

V nelegislatívnom uznesení, ktoré schválili v piatok, europoslanci načrtli stratégiu v oblasti uskladňovania energie, ktoré má zohrávať kľúčovú úlohu pri dosahovaní cieľov Parížskej dohody o zmene klímy. Agentúru SITA o tom informovalo tlačové stredisko Európskeho parlamentu.

Uskladňovanie energie bude nevyhnutné na prechod na dekarbonizované hospodárstvo založené na obnoviteľných zdrojoch energie. Keďže elektrina vyrobená veternou alebo solárnou energiou nie je vždy k dispozícii v potrebnom množstve, budeme musieť viac uskladňovať,“ uviedla rakúska europoslankyňa Claudia Gamonová.

Odstránenie prekážok

EP vyzval Európsku komisiu (EK) a členské štáty, aby odstránili regulačné prekážky, ktoré bránia rozvoju projektov uskladňovania energie, ako je dvojité zdanenie alebo nedostatky v sieťových predpisoch EÚ.

Poslanci tiež požadujú prehodnotenie pravidiel transeurópskej energetickej siete s cieľom zlepšiť kritériá oprávnenosti v oblasti vývoja zariadení na skladovanie energie.

Obnoviteľné zdroje

Uznesenie poukázalo aj na potenciál vodíka vyrobeného z obnoviteľných zdrojov (ekologického vodíka) a vyzvalo EK, aby naďalej podporovala výskum a vývoj súvisiaci s budovaním vodíkového hospodárstva.

Podporné opatrenia by podľa europoslancov mohli pomôcť znížiť náklady na ekologický vodík a urobiť ho ekonomicky zmysluplným.

Plynárenská infraštruktúra

EK by podľa nich tiež mala posúdiť, či je možné upraviť plynárenskú infraštruktúru tak, aby sa dala využívať na prepravu vodíka, keďže využívanie zemného plynu je len dočasné a malo by sa postupne znižovať.

EK odhaduje, že EÚ bude musieť byť schopná uskladniť šesťnásobne viac energie než v súčasnosti, ak chce do roku 2050 dosiahnuť nulovú bilanciu emisií skleníkových plynov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.