You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.
Európska komisia unia vlajka parlament
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
14. septembra 2022 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Európsky parlament chce do roku 2030 dosiahnuť zníženie spotreby a častejšie využívanie OZE

Poslanci Európskeho parlamentu v stredu hlasovali za zvýšenie podielu energie z obnoviteľných zdrojov na konečnej spotrebe v EÚ do roku 2030 na 45 percent v rámci revízie smernice o obnoviteľných zdrojoch. Tento cieľ podporila aj Európska komisia vo svojom balíku RepowerEU. Informoval o tom v tlačovej správe tlačový atašé Európskeho parlamentu.

Poslanci v samostatnom hlasovaní podporili revíziu smernice o energetickej efektívnosti, v ktorej sa stanovujú ciele úspory energie na primárnej aj konečnej spotrebe energie v EÚ. Zvážili cieľ EÚ znížiť konečnú a primárnu spotrebu energie, aby členské štáty spolu zabezpečili zníženie konečnej spotreby energie aspoň o 40 percent do roku 2030 a o 42,5 percent v primárnej energetickej spotrebe v porovnaní s rokom 2007.

To zodpovedá 740 a 960 miliónom ton ropného ekvivalentu na konečnú a primárnu energetickú spotrebu. Okrem toho prijali návrhy, kde vyzvali na postupné znižovanie podielu primárneho dreva počítaného ako energia z obnoviteľných zdrojov. Text bol prijatý 418 hlasmi za, proti 109 hlasom a 111 poslancov sa zdržalo hlasovania.

Doprava a zdroje

V doprave by zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie malo viesť k 16-percentnému zníženiu emisií skleníkových plynov využívaním vyššieho podielu moderných biopalív a ambicióznejších kvót pre obnoviteľné palivá nebiologického pôvodu, ako je vodík. Každý členský štát bude musieť vypracovať dva cezhraničné projekty na rozšírenie ekologickej elektrickej energie.

Iba rozšírenie energie z obnoviteľných zdrojov znamená skutočnú nezávislosť,“ uviedol spravodajca EP Markus Pieper k smernici o obnoviteľných zdrojoch energie. „Dôrazne podporujeme zvýšený cieľ 45 percent do roku 2030. Potvrdzujeme potrebu intenzívnejšej cezhraničnej spolupráce s cieľom rozšíriť využívanie energie z obnoviteľných zdrojov a vyzývame na diverzifikovanú stratégiu dovozu vodíka. Nastolili sme aj požiadavky na udržateľnosť biomasy a palív a ukázali sme, ako môžu biogénne materiály skutočne prispieť k energetickej transformácii,” povedal Pieper.

Nachádzame sa v kríze, v ktorej Putin zatvára plyn. Jednou z našich najúčinnejších odpovedí je energetická účinnosť. Je veľmi dôležité, aby Parlament dnes hlasoval za ambiciózne a záväzné ciele v oblasti energetickej efektívnosti pre EÚ a jednotlivé členské štáty,” uviedol spravodajca pre smernicu o energetickej účinnosti Niels Fulgsang.

Schválený kompromis

Poslanci Európskeho parlamentu Michal Wiezik a Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska nepodporili návrh smernice o obnoviteľných zdrojoch energie.

Európsky parlament dnes otvoril dvere biomasakru. Schválený kompromis úplne pochoval ambície na zníženie dotovania pálenia dreva, priam otvára možnosti na jeho ďalšie navyšovanie. V čase, keď lesy členských krajín horia a schnú, parlament navrhuje ďalšie zvyšovanie ťažby, dotovanie pálenia dreva a jeho zarátavanie medzi obnoviteľné zdroje energie. Je to cesta, ako zničiť lesy, navyše drzo natretá na zeleno. Na jednej strane sme tento týždeň schválili ambiciózny plán na zastavenie globálneho odlesňovania a na strane druhej žiadame zvýšenie ťažby v európskych lesoch v záujme vyššieho pálenia biomasy. Je to absurdné,” hovorí europoslanec Michal Wiezik.

Obnoviteľná energia

V súčasnosti časť obnoviteľnej energie v EÚ pochádza zo spaľovania stromov a ďalších drevných produktov, čo súhrnne uvoľňuje viac CO2 na jednotku získanej energie ako spaľovanie fosílnych palív.

Zelená energia musí byť skutočne zelená. Nesmie spôsobovať ničenie lesov a biodiverzity. Dotovanie spaľovania kmeňov stromov súčasne pripravuje pre domácnosti o drevo na kúrenie, nábytkárske spoločnosti a celý drevospracujúci priemysel o surovinu,” doplnil europoslanec a podpredseda progresívcov Martin Hojsík.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.