Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Európska komisia unia vlajka parlament
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
14. septembra 2022 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Európsky parlament chce do roku 2030 dosiahnuť zníženie spotreby a častejšie využívanie OZE

Poslanci Európskeho parlamentu v stredu hlasovali za zvýšenie podielu energie z obnoviteľných zdrojov na konečnej spotrebe v EÚ do roku 2030 na 45 percent v rámci revízie smernice o obnoviteľných zdrojoch. Tento cieľ podporila aj Európska komisia vo svojom balíku RepowerEU. Informoval o tom v tlačovej správe tlačový atašé Európskeho parlamentu.

Poslanci v samostatnom hlasovaní podporili revíziu smernice o energetickej efektívnosti, v ktorej sa stanovujú ciele úspory energie na primárnej aj konečnej spotrebe energie v EÚ. Zvážili cieľ EÚ znížiť konečnú a primárnu spotrebu energie, aby členské štáty spolu zabezpečili zníženie konečnej spotreby energie aspoň o 40 percent do roku 2030 a o 42,5 percent v primárnej energetickej spotrebe v porovnaní s rokom 2007.

To zodpovedá 740 a 960 miliónom ton ropného ekvivalentu na konečnú a primárnu energetickú spotrebu. Okrem toho prijali návrhy, kde vyzvali na postupné znižovanie podielu primárneho dreva počítaného ako energia z obnoviteľných zdrojov. Text bol prijatý 418 hlasmi za, proti 109 hlasom a 111 poslancov sa zdržalo hlasovania.

Doprava a zdroje

V doprave by zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie malo viesť k 16-percentnému zníženiu emisií skleníkových plynov využívaním vyššieho podielu moderných biopalív a ambicióznejších kvót pre obnoviteľné palivá nebiologického pôvodu, ako je vodík. Každý členský štát bude musieť vypracovať dva cezhraničné projekty na rozšírenie ekologickej elektrickej energie.

Iba rozšírenie energie z obnoviteľných zdrojov znamená skutočnú nezávislosť,“ uviedol spravodajca EP Markus Pieper k smernici o obnoviteľných zdrojoch energie. „Dôrazne podporujeme zvýšený cieľ 45 percent do roku 2030. Potvrdzujeme potrebu intenzívnejšej cezhraničnej spolupráce s cieľom rozšíriť využívanie energie z obnoviteľných zdrojov a vyzývame na diverzifikovanú stratégiu dovozu vodíka. Nastolili sme aj požiadavky na udržateľnosť biomasy a palív a ukázali sme, ako môžu biogénne materiály skutočne prispieť k energetickej transformácii,” povedal Pieper.

Nachádzame sa v kríze, v ktorej Putin zatvára plyn. Jednou z našich najúčinnejších odpovedí je energetická účinnosť. Je veľmi dôležité, aby Parlament dnes hlasoval za ambiciózne a záväzné ciele v oblasti energetickej efektívnosti pre EÚ a jednotlivé členské štáty,” uviedol spravodajca pre smernicu o energetickej účinnosti Niels Fulgsang.

Schválený kompromis

Poslanci Európskeho parlamentu Michal Wiezik a Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska nepodporili návrh smernice o obnoviteľných zdrojoch energie.

Európsky parlament dnes otvoril dvere biomasakru. Schválený kompromis úplne pochoval ambície na zníženie dotovania pálenia dreva, priam otvára možnosti na jeho ďalšie navyšovanie. V čase, keď lesy členských krajín horia a schnú, parlament navrhuje ďalšie zvyšovanie ťažby, dotovanie pálenia dreva a jeho zarátavanie medzi obnoviteľné zdroje energie. Je to cesta, ako zničiť lesy, navyše drzo natretá na zeleno. Na jednej strane sme tento týždeň schválili ambiciózny plán na zastavenie globálneho odlesňovania a na strane druhej žiadame zvýšenie ťažby v európskych lesoch v záujme vyššieho pálenia biomasy. Je to absurdné,” hovorí europoslanec Michal Wiezik.

Obnoviteľná energia

V súčasnosti časť obnoviteľnej energie v EÚ pochádza zo spaľovania stromov a ďalších drevných produktov, čo súhrnne uvoľňuje viac CO2 na jednotku získanej energie ako spaľovanie fosílnych palív.

Zelená energia musí byť skutočne zelená. Nesmie spôsobovať ničenie lesov a biodiverzity. Dotovanie spaľovania kmeňov stromov súčasne pripravuje pre domácnosti o drevo na kúrenie, nábytkárske spoločnosti a celý drevospracujúci priemysel o surovinu,” doplnil europoslanec a podpredseda progresívcov Martin Hojsík.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.