Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
veterny park 3
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / a4gpa (licencia Creative Commons)
15. júna 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Európsky deň veternej energie má podproiť rozvoj OZE

Vroku 2011 sa do aktivít pri príležitosti Európskeho dňa veternej energie pripojilo vyše 40 krajín, v ktorých zorganizovali okolo 230 podujatí vrátane návštev veterných parkov, koncertov ako aj diskusií o veternej energii.

Na Slovensku sa problematike veternej energie venuje Slovenská asociácia pre veternú energiu (SAVE). Jej predstavitelia sa zúčastňujú na pripomienkovaní tvoriacej sa legislatívy, ktorá môže podporiť, alebo úplne zablokovať rozvoj využívania veternej energie na Slovensku. Veterné parky nepatria na Slovensku k veľmi rozšíreným spôsobom výroby energie.

Význam vetra a z neho získanej energie sa prvýkrát pripomínal v roku 2007 z iniciatívy Európskeho združenia veternej energie (European Wind Energy Association, EWEA) sídliaceho v Bruseli. Od roku 2009 sa tento deň slávi na svetovej úrovni pod názvom Globálny deň veternej energie (Global Wind Day). V roku 2012 sa bude pripomínať štvrtýkrát. Jeho organizátorom je Global Wind Energy Council (GWEC) a v aktivitách sa pripája k EWEA.

Na celom svete sa k nim mnohými podujatiami aktivizujú národné spoločnosti presadzujúce využívanie veternej energie. Každoročne sa 15. júna organizuje deň otvorených dverí vo veterných parkoch, okrem toho sa zvyčajne konajú výstavy, dielne, prednášky, výstavy so zámerom oboznámiť verejnosť o význame veternej sily premieňanej na energiu, uvádza EWEA.

Zdroj: TASR, energia

Ilustračná snímka

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.