Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oceliareň - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Oceliareň. Foto: SITA/AP Photo/Rob Griffith.
25. júla 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Európski oceliari žalujú Brusel. Pre emisný benchmark

Európska komisia 27. apríla 2011 rozhodla, na aký objem bezplatných emisných povoleniek budú mať nárok európski výrobcovia ocele v období 2013 – 2020. Problémom však je, že strop je oveľa prísnejší, než aké limity dosahuje horných 10 percent spomedzi všetkých oceliarní v EÚ, tvrdí združenie výrobcov ocele EUROFER.

Oceliari sa pre prísne emisné limity pre ďalšiu fázu obchodovania s emisiami (2013 – 2020) obrátili minulý týždeň na Európsky súdny dvor. Argumentujú, že Európskou komisiou vypočítaný benchmark na jednej strane nezodpovedá metodike podľa článku 10a smernice o európskej schéme obchodovania s emisiami (EU ETS), ale na druhej strane, celý priemysel pripraví po roku 2013 každý rok o 20 mil. bezplatne pridelených povoleniek.

„Rozhodnutie Komisie stanovuje benchmark pre výrobu kovovej taveniny, ktorý je na technicky nedosiahnuteľnej úrovni,“ tvrdia oceliari v spoločnom stanovisku. Dodávajú, že Európska komisia strop vypočítala nerealisticky i napriek tomu, že od oceliarskych prevádzok dostala všetky potrebné dáta včas.

Benchmark stanovený Komisiou Benchmark podľa čl. 10a smernice o ETS (výpočet: EUROFER) Priemerná emisná náročnosť oceliarní v období 2005 -2008
1t kovovej taveniny 1,328 t CO2 1,475 t CO2 1,593 t CO2

Podľa smernice o schéme ETS (čl. 10a), benchmark pre obdobie po roku 2013 by sa mal stanovovať ako priemer emisnej náročnosti horných 10 percent oceliarskych prevádzok, ktoré pracujú s najmodernejšími technológiami a teda sú emisne najšetrnejšie. Naviac, technologicky najrozvinutejšie oceliarne by mohli dostať i celý objem potrebných emisných povoleniek zdarma. Takýto mechanizmus sa dohodol preto, aby sa zabránilo presunutiu výroby v energeticky náročných odvetviach z krajín EÚ do krajín s menej prísnymi klimatickými zákonmi, teda aby sa zabránilo tzv. „úniku uhlíka“.

Tým, že Komisia správne neuplatní smernicu o ETS, oceliari dostanú v období 2013 – 2020 každý rok o 20 mil. povoleniek menej, než ako by dostali podľa článku 10a, tvrdia v tlačovom stanovisku. Predpokladajú, že na začiatku roka 2013 bude cena tony emisií na úrovni 30 eur, čo im v prvom roku spôsobí dodatočné náklady 600 mil. eur. EUROFER dopĺňa, že za obdobie 2013 – 2020 by sa celkové dodatočné náklady priemyselného sektora mohli vyšplhať až na 5 mld. eur. Pre porovnanie, pri (podľa oceliarov) správnom výpočte podľa čl. 10a sektoru už i tak vzniknú za celé obdobie dodatočné náklady v objeme 6,5 mld. eur.

Rozhodovanie pred Európskym súdnym dvorom trvá spravidla viac ako dva roky. Preto EUROFER súdny dvor požiadal o urýchlené rozhodnutie tak, aby bol verdikt známy v horizonte do jedného roka. Priemyselníci dôvodia blížiacim sa termínom prechodu do ďalšej fázy obchodovania s emisiami (1.1.2013) a tým pádom i uplatňovaním benchmarku podľa článku 10a smernice o ETS, ktorý počíta Európska komisia.

Text: (c) energia

Ilustračné foto: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.