Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dodávatelia plynu budú musieť plyn aj uskladňovať v zásobníkoch
Foto: ilustračné, GettyImages
28. júna 2023 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Európske zásobníky plynu mieria k historickej naplnenosti

Množstvo zemného plynu uskladneného v európskych zásobníkoch už dnes prevyšuje hodnoty, aké mala Európa uskladnené pred zimou 2021/2022. Situácia na Slovensku je pritom ešte o čosi lepšia.

Ako ďalej v tlačovej správe konštatuje spoločnosť Nafta, v kontexte energetickej krízy a vojny na Ukrajine dala Európska komisia členským štátom za cieľ dosiahnuť k 1. novembru naplnenosť zásobníkov na 90 %.

Nielen, že smerujeme k dosiahnutiu tejto úrovne, ale dnes sú zásobníky naplnené v priemere na vyšších úrovniach, než aké predpokladá komisia ako priebežný cieľ k 1. septembru. Zásobníky majú teda vyše dvojmesačný predstih. Jednoduché zrátanie dnešného stavu zásobníkov a minuloročného vývoja počas letných mesiacov ukazuje už koncom leta 100 % naplnenosť,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Nafta Martin Bartošovič.

Reálnosť dosiahnutia plnej naplnenosti pred nadchádzajúcou zimou platí podľa firmy dokonca aj v prípade, ak by sa okamžite zastavili všetky zostávajúce toky zemného plynu z Ruska do Európy.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.