Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Európske spoločnosti pracujú na vodíkovej diaľnici, nechýba ani slovenský Eustream
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
23. septembra 2021 Vodík od Energia.skSITA

Európske spoločnosti pracujú na vodíkovej diaľnici, nechýba ani slovenský Eustream

Ich spoločná iniciatíva Central European Hydrogen Corridor sa zameriava na rozvoj vodíkovej diaľnice v strednej Európe, ktorá bude slúžiť na prepravu vodíka z perspektívnych produkčných oblastí na Ukrajine.

Takto vyrobený vodík sa bude cez Slovensko a Českú republiku prepravovať do oblastí budúceho veľkého dopytu po vodíku v Nemecku a EÚ.

V iniciatíve sa spojili prevádzkovatelia prepravnej siete zemného plynu z Ukrajiny (Gas TSO of Ukrajine), Slovenska (Eustream), Českej republiky (NET4GAS) a Nemecka (OGE).

Úprava plynovodov

Cez Slovensko a Českú republiku prechádza veľký plynárenský koridor spájajúci Ukrajinu s európskymi oblasťami dopytu. Slovenské, české a nemecké plynovody zároveň môžu byť upravené na prepravu vodíka.

Náš robustný prepravný systém ponúka flexibilnú a cenovo dostupnú možnosť ako prepravovať zelenú energiu pre európske trhy. Sme odhodlaní pripraviť našu sieť na prepravu vodíka a významne tak podporiť dekarbonizačné úsilie EÚ,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Eustream Rastislav Ňukovič.

Dôležitá úloha vodíka

Zástupca riaditeľa pre rozvoj a transformáciu spoločnosti Gas TSO of Ukraine Pawel Stanszak upozorňuje, že v najbližších dvoch desaťročiach bude hlavným zdrojom energie a silným bodom dekarbonizačnej agendy zemný plyn.

Zároveň, od roku 2050, kedy sa očakáva dosiahnutie uhlíkovej neutrality, bude dôležitú úlohu zohrávať vodík. „Preto musíme začať s prieskumom jeho možností už dnes,“ dodal Stanczak.

Dovoz vodíka

Očakáva sa, že v rámci Európy bude významnou oblasťou dopytu po vodíku práve Nemecko. Aby bolo možné tento očakávaný dopyt pokryť, bude podľa odborníkov nevyhnutý dovoz vodíka vo veľkých množstvách.

Slúžiť má na to práve nová stredoeurópska vodíková diaľnica, ktorú je možné vytvoriť úpravou existujúcej prepravnej siete spolu s cielenými investíciami do nových plynovodov a kompresorových staníc.

Technická uskutočniteľnosť

Projektoví partneri už začali skúmať technickú uskutočniteľnosť vytvorenia stredoeurópskeho vodíkového koridoru pre prepravu čistého vodíka z Ukrajiny do Nemecka v množstve do 120 gigawatthodín za deň od roku 2030.

Hoci sú takéto technické štúdie veľmi komplexné, sme si istí, že toto medzinárodné partnerstvo bude mať prvé výsledky uskutočniteľnosti, kapacít a ceny prepravy k dispozícii už na budúci rok,“ dodal výkonný riaditeľ NET4GAS Andreas Rau.

Nadnárodná vodíková sieť je podľa riaditeľa spoločnosti OGE Jörga Bergmanna kľúčová pre budúci trh s vodíkom. „Jedna vec je istá. Bez rozsiahleho využívania vodíka v rámci obnoviteľnej energie nebude možné dosiahnuť klimatické ciele,“ konštatoval Bergmann.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.