Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropna tazba
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/mark i geo (licencia Creative Commons)
1. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Európske a americké firmy obmedzujú ťažbu ropy a plynu v Egypte

Viac ako týždeň trvajúce protesty proti režimu prezidenta Husního Mubaraka začínajú zasahovať aj ropný priemysel. Energetické spoločnosti prerušujú ťažbu a evakuujú svojich zamestnancov. Britský koncern BP, ktorý v Egypte produkuje veľkú časť ropy a plynu už evakuoval časť zamestnancov, ťažbu ale neprerušil. Podobný postup zvolila aj španielska spoločnosť Gas Natural, ktorá prevádzkuje terminál Damietta na skvapalnený plyn.

V sobotu začal s evakuáciou aj anglicko-holandský koncern Royal Dutch Shell, britká spoločnosť BG Group, talianska Eni a nórsky Statoil. Statoil preventívne zastavil aj prieskumné práve na ropnom ložisku El Dabaa, západne od Delty Nílu a zatiaľ nevie, kedy ju obnoví.

Evakuáciu počas víkendu spustili aj americké firmy Transocean a Diamon Offshore, ktoré prevádzkujú vrtné práce v šelfoch a v pobrežných oblastiach. Diamond Offshore má pri egyptskom pobreží gigantickú ropnú plošinu Ocean Endeavor, ktorú tam minulý rok premiestnil z Mexického zálivu. Aj ruské firmy Novatek a Lukoil presúvajú svojich zamestnancov z krajiny. 

Egypt má 3. najväčšie rezervy zemného plynu a 6. najväčšie rezervy ropy na africkom kontinente. Egypt je zároveň jedným z desiatich najväčších svetových vývozcov skvapalneného zemného plynu (LNG). Podľa Bank of America Merrill Lynch najväčšie obavy ropného a plynárenského sektora spôsobuje pretrvávajúca neistota, či sa politické nepokoje v Egypte nerozšíria aj do ďalších oblastí severnej Afriky.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.