Európske a americké firmy obmedzujú ťažbu ropy a plynu v Egypte
Viac ako týždeň trvajúce protesty proti režimu prezidenta Husního Mubaraka začínajú zasahovať aj ropný priemysel. Energetické spoločnosti prerušujú ťažbu a evakuujú svojich zamestnancov. Britský koncern BP, ktorý v Egypte produkuje veľkú časť ropy a plynu už evakuoval časť zamestnancov, ťažbu ale neprerušil. Podobný postup zvolila aj španielska spoločnosť Gas Natural, ktorá prevádzkuje terminál Damietta na skvapalnený plyn.
V sobotu začal s evakuáciou aj anglicko-holandský koncern Royal Dutch Shell, britká spoločnosť BG Group, talianska Eni a nórsky Statoil. Statoil preventívne zastavil aj prieskumné práve na ropnom ložisku El Dabaa, západne od Delty Nílu a zatiaľ nevie, kedy ju obnoví.
Evakuáciu počas víkendu spustili aj americké firmy Transocean a Diamon Offshore, ktoré prevádzkujú vrtné práce v šelfoch a v pobrežných oblastiach. Diamond Offshore má pri egyptskom pobreží gigantickú ropnú plošinu Ocean Endeavor, ktorú tam minulý rok premiestnil z Mexického zálivu. Aj ruské firmy Novatek a Lukoil presúvajú svojich zamestnancov z krajiny.
Egypt má 3. najväčšie rezervy zemného plynu a 6. najväčšie rezervy ropy na africkom kontinente. Egypt je zároveň jedným z desiatich najväčších svetových vývozcov skvapalneného zemného plynu (LNG). Podľa Bank of America Merrill Lynch najväčšie obavy ropného a plynárenského sektora spôsobuje pretrvávajúca neistota, či sa politické nepokoje v Egypte nerozšíria aj do ďalších oblastí severnej Afriky.
TASR, energia