Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Európska únia (EÚ) potrebuje vypracovať núdzové plány, aby sa pripravila na úplné odstavenie od ruského plynu v dôsledku vojny Ruska na Ukrajine. Euroblok podľa nej musí byť pripravený na šokové prerušenia zo strany Moskvy.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyen. Foto: AP Photo/Jean-Francois Badias
6. júla 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Európska únia potrebuje núdzové plány pred úplným odstavením od ruského plynu, varuje Von der Leyen

Teraz sa musíme pripraviť aj na ďalšie prerušenie dodávok plynu a dokonca aj na úplné prerušenie dodávok ruského plynu,“ povedala Von der Leyen v Európskom parlamente.

Tucet členov už zasiahlo zníženie alebo úplné obmedzenie dodávok plynu, keďže sa politická situácia s Moskvou v súvislosti s inváziou na Ukrajinu zintenzívňuje.

Je to jasné: Putin naďalej používa energiu ako zbraň. Preto Komisia pracuje na európskom núdzovom pláne. Musíme sa uistiť, že v prípade úplného prerušenia plyn prúdi tam, kde je najviac potrebný. Musíme zabezpečiť európsku solidaritu,“ vyhlásila šéfka EK.

Odklon a sankcie na Rusko

EÚ sa od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu usiluje o odklon od ruských energií a tiež uvalila sankcie na Rusko, ktoré sa dotkli aj jeho energetických dodávok.

Naše úsilie už robí veľký rozdiel,“ vysvetlila Von der Leyen. Od marca podľa jej slov medziročne vzrástol globálny vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy o 75 percent a vývoz LNG z USA do Európy sa takmer strojnásobil.

Medzičasom sa priemerný mesačný dovoz ruského plynovodu v porovnaní s minulým rokom znižuje o 33 percent, povedala tiež politička a následne vyzvala na rýchly prechod na obnoviteľné zdroje energie.

Núdzový plán

Von der Leyenová pred niekoľkými dňami avizovala, že EÚ tento mesiac vypracuje núdzový plán, ktorého cieľom je pomôcť členským krajinám zbaviť sa ruskej energie.

Pohotovostný plán má byť hotový približne v polovici júla. Bude podľa nej zameraný na dva kľúčové body vrátane „jasnej predstavy“ o tom, kde obmedziť ruské dodávky energie a ako to urobiť „inteligentným spôsobom“.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.