Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gunther Oettinger
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Európska komisia
30. septembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Európska komisia začala konanie voči Slovensku. Vláda mešká s odovzdaním plánu pre OZE už 3 mesiace

Európska komisia začína voči Slovensku konanie za neprebratie smernice o podpore využívania obnoviteľných zdrojov energie, konkrétne za nedoručenie národného akčného plánu pre podporu využívania OZE do roku 2020. To bola povinnosť, ktorá zo smernice vyplynula každej členskej krajine, pričom dokument sa mal doručiť do 30. júna 2010.

Okrem Slovenska, Európska komisia v rovnakej veci začala i konanie voči Maďarsku, Poľsku, Belgicku, Estónsku a Lotyšsku.

MHV SR: Akčný plán predložíme na vládu na budúci týždeň

„Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR akčný plán vypracovalo a predložilo do medzirezortného pripomienkového konania v júni. Vzhľadom na dlhodobý charakter uvedeného dokumentu a zmene vlády po parlamentných voľbách nebol predložený na rokovanie odchádzajúcej vlády. Určitý časový posun predloženia vznikol z dôvodu rokovaní o zásadných pripomienkach s relevantnými ministerstvami. pričom akčný plán zohľadňuje aj ciele  schváleného programového vyhlásenia vlády,“ uviedol v stanovisku Róbert Merva, šéf komunikačného oddelenia MHV SR.

„Dnes (30. 9. 2010) sme návrh akčného plánu doručili na Úrad vlády SR a bude prerokovaný budúci týždeň v stredu 6. októbra 2010l,“ doplnil včera Merva.

Jún 2010, Podbanské: Doručenie bude meškať 2 dni

Juraj Novák z Ministerstva hospodárstva SR ešte počas Ficovej vlády 10. júna 2010 na konferencii SPX v Podbanskom vyhlásil, že text akčného plánu je vypracovaný. Podľa jeho slov, do polovice júna 2010 mal byť uvoľnený do pripomienkovacieho konania. Novák tiež doplnil, že vzhľadom na blížiace sa parlamentné voľby by malo jeho doručenie do Bruselu meškať maximálne 2 dni.

Komisár Oettinger ticho toleroval max. 3 mesiace meškania

Situácia na konci júla 2010 bola podobná: Slovensko meškalo s doručením akčného plánu pre OZE už jeden mesiac. Ľubomír Kuchta zo Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v tom čase pre portál energia uviedol, že ešte za Ficovej vlády prebehli v máji 2010 rokovania s komisárom pre energetiku Guntherom Oettingerom:

Podľa Kuchtu, Slovensko malo v máji 2010 dostať tichý súhlas od komisára Oettingera, že môže s doručením meškať 3 mesiace. Dnes (30.9.) sa tri mesiace od 30.6. naplnili a Európska komisia začala voči Slovensku konanie vo veci nesplnenia si povinností, ktoré vyplývajú zo smernice.

Treba predložiť dobré vysvetlenie, inak bude súd

Konanie Európskej komisie voči členskej krajine vo veci neprevzatia európskej legislatívy má niekoľko fáz. Prvou, ktorá začala dnes, je žiadosť o vysvetlenie, resp. predloženie relevantného dôvodu, ktorý zapríčinil omeškanie alebo neprevzatie smernice. Súčasťou vysvetlenia by mal byť tiež návrh na zjednanie nápravy zo strany členskej krajiny.

Slovensko by malo poslať podložené vysvetlenie svojho meškania do dvoch mesiacov, teda do konca novembra 2010. Ak tak vláda Ivety Radičovej, resp. minister hospodárstva a výstavby Juraj Miškov nespraví, konanie sa posúva do ďalších fáz, ktoré môžu skončiť až súdnym procesom pred Európskym súdnym dvorom.

O čom hovoril národný akčný plán pre OZE v júli 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.