Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
biopolnohospodarstvo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Henk de Boer (licencia Creative Commons)
13. augusta 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Európska Komisia vyšetrí dovoz biopalív z Kanady a zo Singapuru

EÚ preskúma podozrenia z nezákonného dovozu amerických biopalív cez Kanadu a Singapur. Brusel schválil v roku 2009 colné poplatky na dovoz biopalív z USA. Opatrenie reagovalo na cenový dumping a vysokú mieru amerických subvencií v sektore.

Po vstupe do platnosti sa americký export s biopalivami prepadol. Naopak, obchodná bilancia medzi Kanadou a členskými štátmi EÚ prudko narástla. Podľa štatistík EÚ sa v roku 2009 doviezlo z Kanady viac než 140 tis. ton biopalív, informuje Reuters. Rok pred tým išlo o menej než 2 tis. ton. Podobný skok zaznamenala aj obchodná bilancia so Singapurom.

Americkí exportéri benzínu čelia tiež ďalšiemu obvineniu. Európska komisia preskúma, či účelovo neznižujú obsah bionafty v palive pod hranicu 20 %. Zmes benzínu s obsahom viac než 20 % biopaliva podlieha v EÚ colným poplatkom, informuje Wall Street Journal.

Vyšetrovanie inicioval Európsky výbor pre bionaftu. Výbor je lobistickou skupinou, ktorá reprezentuje zástupcov tohto priemyselného sektora. „Vyzývame predstaviteľov EÚ, aby rozšírili rozsah obchodných opatrení a zjemnili tak škody spôsobené európskym producentom biopalív,“ vyhlásil Rafaello Garofalo, generálny tajomník výboru. 

Ak sa podozrenia preukážu, hrozia Kanade a Singapuru zo strany EÚ antidumpingové opatrenia. Vyšetrovanie vedie okrem Európskej komisie aj Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF).

Európska únia si stanovila cieľ zvýšiť podiel biopalív v doprave na 10% do roku 2020.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.