Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina energia energetika záujem
Foto: ilustračné, GettyImages
3. augusta 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Európska komisia víta odpojenie elektrických sietí pobaltských štátov od Ruska a Bieloruska

Európska komisia uvítala štvrtkovú dohodu troch pobaltských štátov o urýchlení integrácie ich elektrických sietí so sieťou kontinentálnej Európy (CEN) a ich odpojení od Ruska a Bieloruska.

Ako referuje web Komisie, predsedovia vlád Estónska, Lotyšska a Litvy vo štvrtok podpísali vyhlásenie, podľa ktorého sa lehota na synchronizáciu posúva z pôvodne avizovaného konca roka 2025 na február 2025.

Integrácia elektrických sietí pobaltských štátov do EÚ je posledným krokom k zaisteniu energetickej bezpečnosti v regióne. Chcela by som dnes zablahoželať trom pobaltským lídrom k tejto historickej dohode, ktorá nám umožní dokončiť úplnú integráciu pobaltských štátov do elektrickej siete EÚ takmer o rok skôr, ako sa pôvodne plánovalo,“ povedala eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová.

Úplná integrácia pobaltských štátov do vnútorného trhu s energiou tiež uľahčí využívanie obnoviteľnej energie, čo podporí dosiahnutie cieľov Európskej zelenej dohody.

Dnešná dohoda je symbolom európskej solidarity v praxi. Projekt prinesie nielen energetickú bezpečnosť v regióne a dokončí integráciu troch pobaltských štátov do EÚ, ale podporí aj implementáciu zelenej dohody tým, že zabezpečí bezpečnú, cenovo dostupnú a udržateľnú energiu pre región východnej časti Baltského mora a Úniu ako celok,“ dodala Simsonová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.