Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
europska komisia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ tiseb (licencia Creative Commons)
14. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Európska komisia sprísni pravidlá ťažby ropy

Správa Európskej komisie zo stredy (13.10.) navrhuje sprísniť bezpečnostné štandardy pre hlbokomorské vrty. Cieľom legislatívnych zmien je prevencia pred ekologickou haváriou aká nastala v apríli, keď v oblasti Mexického zálivu vybuchla ropná plošina.

Súčasný návrh obsahuje niekoľko zásadných bodov. Jedným z nich sú finančné garancie ťažobných spoločností. V prípade havárie musia byť firmy schopné pokryť všetky výdavky spojené so zásahom do životného prostredia. Ďalšou zmenou je zjednotenie technických štandardov na všetkých ropných vrtoch. Tiež by sa mal z 12 na 200 míľ rozšíriť okruh od pobrežia, po ktorý budú firmy plne zodpovedné za ekologické katastrofy.

Komisia chce týmto spôsobom zjednotiť pravidlá bezpečnosti pre takmer dve tisíc ropných vrtov pri pobreží členských štátov EÚ. Komisár Günther Oettinger pôvodne uvažoval, že sa dočasne zastaví hĺbenie nových vrtov v EÚ. Nakoniec od tejto myšlienky upustil. „Prípadné moratórium na nové projekty by nebolo realistickým riešením. Požiadavky na ropu a zemný plyn v Európe sú vysoké a treba ich pokryť,“ uzavrel včera Oettinger.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.