Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ruka - rontgen
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / planetc1 (licencia Creative Commons)
9. augusta 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Európska komisia sa zaoberala nukleárnou medicínou

Na trhu s lekárskymi materiálmi v Európe je nedostatok rádioaktívnych látok, ktoré sa používajú v nukleárnej medicíne. Nedostatkovým tovarom je predovšetkým izotop Technécia 99m. Dôvodom je nízky počet reaktorov, v ktorých sa získava, konštatuje Európska komisia v novom komuniké o nukleárnej medicíne, rádiológii a rádioterapii, ktoré prijala 6. augusta 2010.

Na celom svete sa ročne vykonajú približne 4 mld. röntgenových vyšetrení a ďalších 9 mil. pacientov sa lieči rádioterapeutickými postupmi. To predstavuje riziko vystavenia sa žiareniu i pre zdravotný personál. Druhou veľkou témou, ktorú komuniké otvára, je preto bezpečné využívanie liečebných postupov nukleárnej medicíny.

Komuniké o využívaní jadra v medicíne si kladie niekoľko cieľov:

  • posilnenie existujúceho regulačného rámca (posilnenie a rozšírenie Smernice 97/43 Európskeho spoločenstva pre jadrovú energiu – Euratom),
  • osveta o bezpečnosti,
  • posilňovanie ochrany pred rádioaktívnym žiarením a zabezpečenie dostatku rádioizotopov pre výskum (malo by sa tak stať prostredníctvom iniciatív 7. Rámcového programu EÚ, aktivít Euratom-u a Európskej technologickej platformy pre udržateľnú jadrovú energetiku SNEPT),
  • vytvorenie finančného mechanizmu pre zabezpečenie dostatku rádioizotopov v nukleárnej medicíne,
  • integrovanie existujúcich politík,
  • posilňovanie medzinárodnej spolupráce v rámci Medzinárodnej agentúry pre jadrovú energiu (IAEA) a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

„Nukleárna medicína je nevyhnutná pre diagnostikovanie a liečbu vážnych ochorení ako sú rakovina, kardiovaskulárne a mozgové ochorenia. Súčasne, celkové vystavanie populácie rádioaktívnemu žiareniu v dôsledku medicínskych úkonov prevyšuje akékoľvek iné vystavovanie sa žiareniu, ktoré spôsobuje ľudská aktivita,“ vyhlásil na okraj komuniké komisár pre energetiku Günther Oettinger.

„Nedostatok rádioizotopov, ktoré sú potrebné pre medicínske úkony, ako i potreba zvyšovania bezpečnosti pacientov a ošetrujúceho personálu pred náhodným alebo nezamýšľaným vystavením sa [žiareniu] v rádioterapii sú dôležitými cieľmi verejnej zdravotnej politiky,“ doplnil komisár John Dalli, zodpovedný za zdravotníctvo.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.