Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solar panel - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Solárny panel. Foto: SITA/AP Photo/Armando Franca
8. decembra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Európska komisia pohrozila ČR súdom pre pripájanie solárnych elektrární

Komisia podobne ako Francúzsku vyčíta ČR, že praktiky pripájania obnoviteľných zdrojov energie k distribučnej sieti sú netransparentné. Situáciu má krajina naprviť do konca januára, píšu dnešné Hospodárske noviny.

Smernicu o energii z obnoviteľných zdrojov mali Česko a Francúzsko implementovať už pred rokom, to sa však nestalo. „Oba členské štáty nezaviedli transparentné a jasné administratívne postupy, aby zabezpečili pripojenie energie z obnoviteľných zdrojov k distribučnej sieti,“ uvádza sa v správe Komisie.

EK poukazuje hlavne na tzv. stop-stav, ktorý tuzemský prevádzkovateľ prenosovej sústavy zaviedol vlani v marci po dohode s distribútormi elektriny. Tým zamedzil0 producentom solárnej energie prístup do siete.

Sťažnosť podala Platforma pre obnoviteľné zdroje energie. „Európska komisia o našej sťažnosti rokuje s českou stranou, a keďže ju neuspokojila odpoveď v prvom kole, pristúpila k ďalšiemu, oveľa väčšiemu kroku,“ uviedla Neela Winkelmann-Heyrovská z platformy.

Ministerstvo priemyslu a obchodu (MPO) tvrdí, že námietky EK rieši novela zákona o podporovaných zdrojoch, ktorá je teraz v legislatívnom procese. „Českej republike je vytýkaná neskorá implementácia smernice ako celku a problematika pripájania je len jednou z mnohých oblastí,“ uviedol hovorca MPO Pavel Vlček. „Súčasným zákonom o obnoviteľných zdrojoch sa zaistí prednostný prístup do elektrizačnej sústavy dodávateľom energie z obnoviteľných zdrojov, ak spĺňa technické podmienky pripojenia,“ dodal.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.