Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ENERGETIKA Plynové horáky Plyn
Foto: SITA/Milan Illík
27. februára 2024 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Európska komisia odporúča členským štátom, aby naďalej šetrili zemným plynom

Situácia so zemným plynom v Európskej únii (EÚ) je stabilnejšia ako počas ostatných dvoch rokov. Od augusta 2022 do decembra 2023 Únia kolektívne znížila dopyt po plyne o 18 % a ušetrila tak okolo 101 miliárd metrov kubických plynu.

To bolo dôležité pre prekonanie energetickej krízy a stabilizovanie zásob a trhov, pričom to aj ukázalo solidaritu s Ukrajinou, ktorá čelí ruskej agresii. Keďže koncom marca končí platnosť núdzových právnych predpisov, Európska komisia (EK) na svojej webstránke informovala, že navrhuje prijatie odporúčania Rady EÚ, aby členské štáty pokračovali v úspore plynu.

Odporúčanie, ktoré by mala prijať Rada, vyzýva členské štáty, aby naďalej prijímali dobrovoľné opatrenia na zachovanie spoločného zníženia dopytu po plyne o 15 % v porovnaní s priemerným dopytom od apríla 2017 do marca 2022.

Vzhľadom na pretrvávajúce geopolitické napätie, napätým globálnym trhom s plynom a cieľu EÚ úplne sa zbaviť ruských fosílnych palív je stále potrebné pokračovať v úsporách energie,“ prízvukuje eurokomisia.

Pokračujúce úspory plynu podľa nej pomôžu udržať a zlepšiť súčasnú stabilitu trhu, a to aj tým, že uľahčia dopĺňanie zásobníkov plynu na jar a v lete. Podporilo by to tiež úsilie EÚ o dekarbonizáciu.

O zmienenom návrhu budú 4. marca rokovať eurokomisárka pre energetiku Kadri Simson a ministri EÚ pre daný sektor na zasadnutí Rady pre energetiku.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.