Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Európska komisia o konci projektu South Stream oficiálne nevie

Zúčastnené delegácie diskutovali o novom stave vecí, ktorý nastal po oznámení Ruskej federácie a spoločnosti Gazprom, že zastavujú budovanie projektu South Stream. Ministri z krajín únie, ktoré sú priamo dotknuté rozhodnutím Moskvy, vyzvali podpredsedu EK, aby exekutíva EÚ vyjasnila novú situáciu s ruskou stranou. Šefčovič pripomenul, že EÚ doteraz oficiálnu nótu z Moskvy o zrušení sporného plynovodu nedostala. To isté potvrdilo aj Taliansko, ktoré momentálne predsedá EÚ s tým, že o kroku ruskej strany sa dozvedeli iba z médií. Šefčovič sľúbil, že v tejto súvislosti bude rokovať s Ruskom, termín sa ešte spresní.

Všetkých osem krajín sa zhodlo v názore, že EÚ musí zostať odhodlaná pre integráciu energetických trhov strednej a juhovýchodnej Európy a zabezpečiť diverzifikáciu dodávateľov plynu, zdrojov a trás. To, ako poznamenal komisár Šefčovič, je hlavným cieľom energetickej únie, ktorá sa stala prioritným projektom novej exekutívy EÚ.

Na rokovaní ministrov odznelo, že integrácia trhov s plynom a diverzifikácia dodávok plynu bude vyžadovať zavedenie potrebnej infraštruktúry a harmonizovaných pravidiel v prospech zákazníkov z tejto oblasti. To môže byť dosiahnuté realizáciou hlavných regionálnych projektov – napríklad rozšírením terminálov LNG so zodpovedajúcim potrubným systémom, napojením na Južnú vetvu zemného plynu (kaspické zásoby) alebo rozvojom nálezísk vo východnom Stredomorí a Čiernom mori.

Takýto rozsiahly projekt si vyžaduje zlepšenie existujúcich prepojení v regióne, najmä medzi Bulharskom a jeho susednými krajinami, a tiež zlepšenie severo-južného prepojenia, ktoré by zaručilo obojsmerný tok plynu.

Nové trasy energonosičov, postavené v súlade s právnymi predpismi EÚ, budú tiež znamenať zvýšenie bezpečnosti dodávok energie v tejto oblasti.

Ministri sa zhodli na tom, že na dosiahnutie tohto cieľa a s ohľadom na energetickú zraniteľnosť regiónu, ako ukázali posledné záťažové testy, je veľmi dôležité, aby sa čo najrýchlejšie dokončili projekty, ktoré už prebiehajú a urýchlil sa rozvoj projektov spoločného záujmu.

V tejto súvislosti osem krajín EÚ a podpredseda EK privítali dnešný podpis spoločného vyhlásenia medzi Gréckom, Bulharskom a Rumunskom vybudovať takzvaný „Zvislý koridor“ na prepravu zemného plynu, ktorý spojí trojicu krajín.

Šefčovič v mene EÚ uviedol, že komisia je pripravená pozrieť sa na možné využitie európskych fondov v prospech „dobrej a pevnej integrácie“ energetického systému týchto krajín do celkového rámca energie v EÚ.

Zúčastnené strany tiež súhlasili s tým, aby sa zriadila pracovná skupina na vysokej úrovni za účasti expertov z príslušných členských štátov a s podporou EK, ktorá by koordinovala úsilie na realizáciu cezhraničných projektov a trans-európskych projektov, umožňujúcich diverzifikáciu dodávok plynu do tejto oblasti.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.