Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zásah NAKA na bratislavskom letisku: Zadržali exšéfa slovenských elektrární
Foto: Slovenské elektrárne
30. novembra 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Európska komisia nemá výhrady voči memorandu so Slovenskými elektrárňami

Európska komisia nemá výhrady voči opatreniu na stabilizáciu cien elektriny pre domácnosti, ktoré vyplýva z memoranda medzi rezortmi hospodárstva, financií a Slovenskými elektrárňami, a. s.

Európska komisia vo svojom stanovisku z 28. novembra umožňuje vláde SR realizáciu predmetného memoranda v praxi. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva hospodárstva Mária Pavlusík.

Predchádzanie negatívnym dopadom

Ako uviedla, potvrdzujúci list prišiel po intenzívnej komunikácii ministerstva hospodárstva, elektrární a Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli, pričom komisii boli zodpovedané všetky potrebné otázky.

Realizáciou memoranda sa zabráni negatívnemu dopadu niekoľko-násobného výrazného nárastu cien elektrickej energie na trhoch pre slovenské domácnosti a zároveň výrazne stabilizuje ceny elektrickej energie na úrovniach, ktoré budú pre domácnosti akceptovateľné,“ uviedol minister hospodárstva Karel Hirman.

Zabezpečenie dodávok

V memorande zo 16. februára sa účastníci zaviazali zabezpečiť slovenským domácnostiam v budúcom roku kumulatívne množstvo elektrickej energie v objeme 6,15 TWh za cenu 61,2077 eur/MWh silovej elektriny na výstupe zo Slovenských elektrární, pričom celý objem elektrickej energie súvisí aj so spustením tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach.

Dodávku elektrickej energie odberateľom bude ako agent zabezpečovať štátny podnik Slovenský plynárenský priemysel, a. s. (SPP).

Podmienky dodávok elektriny

Vláda v tejto súvislosti 16. novembra schválila dve rozhodnutia vo všeobecnom hospodárskom záujme predložené rezortom hospodárstva, ktoré upravujú potrebný legislatívny rámec na zavedenie memoranda a definujú podmienky dodávok elektriny pre slovenské domácnosti.

Zároveň stanovujú podmienky dodávok zo SE smerom na SPP a podmienky dodávok z SPP smerom ku koncovým odberateľom.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.