Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Európska komisia unia vlajka parlament
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
15. septembra 2022 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Európska komisia navrhuje povinné zníženie spotreby elektriny počas špičky

Ako uvádza na svojej webstránke, od členských štátov sa bude vyžadovať, aby určili 10 percent hodín s najvyššou očakávanou cenou a počas týchto hodín znížili dopyt.

Tiež by sa mali zamerať na zníženie celkového dopytu po elektrine aspoň o 10 percent do 31. marca 2023. Zníženie dopytu v čase špičky by podľa EK viedlo k zníženiu spotreby plynu o 1,2 miliardy metrov kubických počas zimy.

Dočasný príjmový strop

Komisia tiež navrhuje dočasný príjmový strop pre takzvaných inframarginálnych výrobcov elektrickej energie, konkrétne pre technológie s nižšími nákladmi, ako sú obnoviteľné zdroje energie, jadrová energia a hnedé uhlie.

Takíto výrobcovia dosahovali mimoriadne príjmy pri relatívne stabilných prevádzkových nákladoch. Navrhovaný príjmový strop je pre nich na úrovni 180 eur za MWh. To výrobcom umožní pokryť ich investičné a prevádzkové náklady bez toho, aby sa narušili investície do nových kapacít v súlade s európskymi cieľmi v oblasti energetiky a klímy na roky 2030 a 2050.

Príjmy presahujúce strop pôjdu vládam členských štátov a použijú sa na pomoc pri znižovaní účtov spotrebiteľom energie.

Komisia zároveň vyzvala členské štáty, aby v duchu solidarity uzatvorili dvojstranné dohody o rozdelení časti inframarginálnych príjmov vybraných vyrábajúcim štátom v prospech koncových odberateľov v členskom štáte s nízkou výrobou elektrickej energie. Takéto dohody by sa mali uzavrieť do 1. decembra 2022, ak čistý dovoz elektrickej energie členského štátu zo susednej krajiny dosahuje aspoň 100 %.

Solidárny príspevok

Ďalším navrhovaným opatrením je dočasný solidárny príspevok z nadmerných ziskov v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií, na ktoré sa nevzťahuje príjmový strop pre inframarginálnych výrobcov.

Členské štáty by príspevky vyberali zo ziskov za rok 2022, ktoré presahujú 20 % zvýšenie priemerného zisku za predchádzajúce tri roky, a presmerovali by ich na spotrebiteľov energie, a to hlavne na zraniteľné domácnosti, ťažko zasiahnuté podniky a energeticky náročné priemyselné odvetvia.

Eurokomisia takisto navrhuje rozšíriť súbor nástrojov pre ceny energie, ktorý majú spotrebitelia k dispozícii. Návrhy by po prvý raz umožnili regulované ceny elektrickej energie pod úrovňou nákladov a rozšírili regulované ceny aj na malé a stredné podniky.

Znižovanie cien energií

V rámci ďalších snáh o znižovanie cien energií Komisia pripomína, že prehĺbi svoju diskusiu s členskými štátmi o najlepších spôsoboch zníženia cien plynu, pričom bude takisto analyzovať rôzne návrhy cenových stropov a posilní úlohu energetickej platformy EÚ pri uľahčovaní dohôd o nižších cenách s dodávateľmi formou dobrovoľného spoločného nákupu.

Zároveň sa zaväzuje pracovať na nástrojoch na zlepšenie likvidity na trhu s energiami a preskúma dočasný krízový rámec štátnej pomoci s cieľom zabezpečiť, aby naďalej umožňoval členským štátom poskytovať potrebnú a primeranú podporu hospodárstvu a zároveň zaručoval rovnaké podmienky.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.