Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zásobník zásoby plynu europska komisia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
24. marca 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Európska komisia navrhuje naplnenie zásobníkov plynu do najbližšej zimy na najmenej 80 %

Európska únia sa totiž snaží zmenšiť svoju závislosť od ruských energií. V predvečer dvojdňového samitu lídrov EÚ komisia uviedla, že blok musí rýchlo prepracovať svoju energetickú politiku.

Lídri únie už skôr sľúbili, že zbavia blok závislosti od ruských energií do roku 2027, ale hmatateľné opatrenia ešte len treba zrealizovať. Okrem povinných vysokých zásob EK tiež chce, aby krajiny Európskej únie súhlasili so spoločným nákupom zemného plynu a skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý by sa podobal systému spoločného nákupu vakcín proti ochoreniu COVID-19 vo veľkom množstve pre následnú pomernú distribúciu.

Návrh záverov samitu, ktorý má k dispozícii tlačová agentúra The Associated Press, obsahuje aj návrh, aby „členské štáty a Európska komisia okamžite … spolupracovali na spoločnom nákupe plynu, LNG a vodíka“. Podrobnosti tohto návrhu je ešte nutné rozpracovať.

Európska únia 90 percent svojej spotreby zemného plynu pokrýva importom. Rusko sa pritom na dovoze plynu na európsky trh podieľa 40 percentami a na dovoze ropy štvrtinou.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.